“HIZLI BÜYÜME 10 YIL DAHA SÜRECEK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI -

DENGELİ VE SÜRDÜRÜLEBİLİR

Bizim için dengeli ve sürdürülebilir büyüme önemli. Bir yıl çok hızlı büyüyelim sonrasına bakarız demiyoruz. 10 yıllık planlarla çalışıyoruz. Avrupa’da en hızlı büyüyen P&G ülkesiyiz. Bu liderliğin önümüzdeki 10 yıl devam edeceğini düşünüyorum. Çünkü ciddi bir avantaja sahibiz. Avrupa’da nüfusu hala büyüyen tek ülkeyiz.

ÇİFT HANELİ BÜYÜME

Yeni kategorilerden sağlığa giriyoruz. İçinde bulunduğumuz diğer kategorilerde de çift haneli büyümenin devam etmesini bekliyoruz. En hızlı büyüyen kategorimiz otomatik bulaşık makinesi deterjanı. Büyüme hızı yüzde 20’nin üzerinde. Gıda dışında en hızlı büyüyen kategori oldu. Gıda dahil edildiğinde et ve sütten sonra geliyor.

EN HIZLI DOĞU BÜYÜYECEK

Türkiye’de otomatik bulaşık makinesi sahipliği yüzde 50. Doğu, Türkiye’nin en hızlı büyüyen bölgesi olmaya aday. Çünkü gelirler düşük ama nüfus çok hızlı artıyor.

ÜNİVERSİTELİLER ARTTI

Diğer bir önemli büyüme alanı üniversiteli gençler. Türkiye’de 4 milyon üniversiteli var. Yaşları 18-24 yaş arası gençlerin yüzde 40’ı üniversiteye gidiyor. Bundan 12 yıl önce bu oran sadece yüzde 12 idi. Üniversitelilerin yüzde 70’i evlerinden ayrılıyor. Evlerinden ayrılınca ayrı bir harcama bütçesine sahip oluyorlar. Kişisel bakım kategorisine çok ciddi hareket getirdiler. Bu devam edecek.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.