“KÜÇÜKLER ELENECEK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - HİLAL SUERDEM / KİĞILI CEO’SU

büyük ölçekli oyuncuların rekabet ettiği alanlarda hem kalburüstü şirket oranı hem finansal sağlamlık göstergeleri çok daha yukarılara çıkıyor. Tütün ürünleri sektörü gibi... 100 milyon TL ciro ve üzeri oyuncu sayısı 4 adet olan tütün ürünleri sektöründe, bu 4 şirketin tamamı kârlı ve finansal açıdan sağlam. Dolayısıyla sektördeki “güçlü şirket oranı” da yüzde 100.

Aynı durum madencilikte de geçerli. Capital500 ve İSO 1000 listesinde yer alan 16 madencilik şirketinin tamamı kârlı.

Otomotiv de en sağlam sektörler arasında yerini alıyor. İSO 1000 verilerinden oluşturulan kârlılık analizine göre taşıt araçları sanayindeki 67 oyuncunun 62’si kâr ediyor. Dolayısıyla otomotivde de “kârlı ve güçlü” şirket oranı yüzde 92,5 ile en üst seviyelerde.

İlaç da tatminkar kârlılığı ve güçlü bilanço açısından şanslı sektörlerden. Uzmanlara göre pazardaki oyuncuların yaklaşık yüzde 40’ı bu nitelikleri taşıyor. Raiffeisen Investment Türkiye Genel Müdürü Gökçe Kabatepe, şöyle konuşuyor:

“İlaç sektörü, yüzde 40 ile Türkiye’nin en güçlü sektörleri arasında. Bu oran, sektör için yeterli. Ancak her sektörde olduğu gibi bu sektörde de daha zayıf veya kârlılık problemi çeken oyuncular var. Gelecek dönemde sektöre fiyatlarla ilgili kur düzeltmesi verilmesi

REKABET ÇOK YOĞUN

Peki sektörler bazında en güçlü halkaların oranı yeterli mi? Tatminkar bir kârlılığa ulaşanların oranı hangi sektörde nasıl olmalı? Bu soruların yanıtını sektör temsilcileri veriyor.

Derimod Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Zaim, sektördeki yüzde 10-15 civarında seyreden güçlü şirket oranını düşük buluyor ve “Sektörümüzün sürdürülebilirliliği açısından bu oran yüzde 30’dan fazla olmalı” diyor.

“Lojistik sektörünün ideal orandan bahsetmek için öncelikle kayıt altına alınması gerekli” diyen Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, şöyle devam ediyor: “Güçlü bir bilanço ve tatminkar bir kâr oranına sahip firmalar, sektörün en az yüzde 50’sini kapsamalı. Bugün bu oranın çok gerisindeyiz.”

Yüksek bir hızla büyüme gösteren perakende sektörü, Türkiye’de moda perakendesi alanında da üst sıralarda yer alıyor. Her yıl birçok yeni firma gün yüzüne çıkıyor. Fakat planlamalarını yapmayan firmalar sektör içinde tutunmakta zorlanabiliyor. Önümüzdeki yıllarda büyüklerin daha da büyüyüp küçüklerin yavaş yavaş pazardan çekileceğini öngörüyoruz.

İDEAL ORAN YÜZDE 90

Erkek giyim sektöründe 20’ye yakın firma var. Rekabetin de artması nedeniyle tatminkar kârlılığı olan şirket sayısı giderek azalıyor. Pazarın önde gelen firmaları değerlendirildiğinde bu oranın yüzde 30 olduğunu görüyoruz. Rekabetin giderek arttığı bir dönemde, Türkiye’nin dünya tekstil sektöründeki payının artması için finansal anlamda güçlü şirket oranının yüzde 90 olması gerektiğini düşünüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.