4 SEKTÖRDE DURUM NASIL?

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - SERAMİK

TEKNOLOJİ PERAKENDE

Bimeks İcra Kurulu Başkan Yardımcısı AHMED AKGİRAY, oyuncu sayısı çok az olan sektördeki duruma dair şu bilgileri veriyor: “Teknoloji perakendeciliği sektöründe 5 şirket var. Sadece ikisi halka açık. 2 yıl öncesine kadar 7 şirket vardı. 2 yabancı şirket kârlılıklarını koruyamadı ve çıkmaya karar verdi. Kanaatimce, sektörün daha güçlü bir yapıya ulaşması için bir konsolidasyon daha gerekiyor. Bunu da bekliyoruz.” Seramik sektöründe toplam 67 üretici şirket mevcut. Bien Grup Satış Başkanı METİN SAVCI, “Bilançosu sağlıklı şirket oranı yüzde 25’in üzerinde” diyor ve ekliyor: “Ancak bu oran ne yazık ki düşük. İdeali yüzde 50’lerin üzerinde olmalı. Sektörde rekabet nedeniyle kârlılıklar düşük. Sağlam ve güvenilir dağıtım gücüyle çalışan, tasarım yönü kuvvetli, yenilikçi şirketler azalıyor.”

YAPI KİMYASALLARI

Şirket sayısının 500 olduğu yapı kimyasalları da son dönemde düşük kârlılıkla çalışan sektörler arasında. Sika Türkiye Pazarlama Yöneticisi HAKAN ŞENGÜL’ün yorumları şöyle: “Bazı firmaların yüksek ciro/düşük kârlılık tercihiyle pazar payını koruma çabaları, kârlılıklarını ciddi oranda etkiliyor. Öte yandan kendi istekleriyle kontrollü küçülenler de var. Güçlü şirket oranı yüzde 30 ama yüzde 50’ye yakın olması gerekir.”

PLASTİK

PAGEV Yönetim Kurulu Başkanı YAVUZ EROĞLU ise plastik sektörüne dair şu verileri paylaşıyor: “Sektördeki şirket sayısı 6 bin 500 civarında. Net satış olarak 2014’te İSO sıralamasında ilk 1000’e giren firma sayımız 41 oldu. Ancak ekonomik ve siyasal belirsizliklerin etkisiyle 2014’ten sonra sektörümüzün büyüme oranı gerileme sürecine girdi. Özkaynak yetersizliği, kısa vadeli borç oranının düşük olması, yüzde 85 oranda dışa bağımlılık gibi faktörler, şirketlerin mali yapılarını bozdu ve rekabette zayıf kaldılar.” Kurulu Başkan Vekili Barış Dumankaya özetliyor:

“Sektör genelinde hem bilanço güçlülüğü hem kârlılık anlamında ciddi bir yetersizlik söz konusu… Tatminkâr kârlılığı olan şirket oranı yüzde 10’ların altındadır. Sektörde 1 milyar TL ve üzeri projeyi tek başına gerçekleştirebilecek firma sayısı ise çok sınırlı. Türkiye’nin son dönemde gayrimenkul sektöründe yaşadığı iştah artırıcı geliştirmeler ilgiyi sektöre çekti. Ancak sektörel bilgi birikimi olmayan şirketler nakit akışı ve kârlılık noktasında büyük sıkıntılar yaşayabiliyor. Şirketler işlerini proje bazında değerlendirmeli ve iyi planlamalı.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.