“ASGARİ ÜCRET ARTIŞI İHRACATI ETKİLER”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞI -

DOĞRU TANIMLANMALI

2016’da tekstilde yüzde 3-5’lik bir büyüme olabilir. O da ancak asgari ücretle ilgili düzenlemelerin doğru tanımlanmasıyla olabilecek bir büyüme. Çünkü asgari ücretin 1.300 TL’ye çıkartılması yüzde 30’luk bir artış demek. Emek yoğun sektörlerde böylesi bir artış ihracatı da etkiler.

RAKİPLERDE DURUM

Biz dünyaya mal satıyoruz. Rakibimiz ülkelerde asgari ücret 200-250 Euro. Keşke biz sanayimizi bir segment yukarı atıp asgari ücreti çok daha yukarı alabilsek ama bunlar paralel yürüyen konular, bir şey yapayım derken öbür tarafı bozabiliriz, olaya bütün olarak bakmamız gerekiyor.

HESAPLAR YENİDEN YAPILIR

Ocakta asgari ücret uygulaması geçerse herkes hesaplarını yeniden yapmak zorunda kalır. Asgari ücret arttığında bu düzenleme sadece tabanla kalmaz. Herkesin ücretinde bir düzenleme yapmak gerekir. Bu da yaklaşık yüzde 30’luk maliyet artışı getirir. Bu nedenle 2016’yı net konuşamıyorum.

Tekstil artık amiral gemimiz değil. Tekstilin gelirlerden aldığı pay yüzde 25-30 civarında. Gayrimenkul şu anda onun önüne geçmiş durumda.

Tekstilde ne kadarlık bir iş hacminiz var? Toplam kaç müşteri için üretim yapıyorsunuz?

Tekstilde üretimimizin yüzde 98’ini ihraç ediyoruz. Dünya genelinde 30’un üzerinde uluslararası dev markaya üretim yapıyoruz. Müşterilerimiz arasında Hugo Boss da var Calvin Klein da… Sadece üretim değil tasarım da yapıyoruz. 150 kişilik ekibimizle yaptığımız tasarımları satıyoruz. Dünyada rakiplerimiz Tunus, İtalya ve Hindistan. Türkiye’nin denim ihracatının yüzde 4-5’ini tek başımıza gerçekleştiriyoruz. Denimde nitelikli ürün üretme konusunda Türkiye’de ilk sıraya yerleşebileceğimizi düşünüyorum. Tekstilde orta vadeli planınız nedir? Tekstilde büyümeye ve yatırım yapmaya devam edeceğiz. Biz bu sektörde küçülmeyi ve çıkmayı hiç düşünmedik. Aksine son 10 yıldır tekstilde hep büyüyerek bu noktaya geldik. Ama sektör bizim hızımızın gerisinde hep azalarak yol

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.