SEÇİM NASIL GERÇEKLEŞTİ?

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

Peki bu yeni dünyanın pazarlama yöneticilerine etkisi nasıl? Tabii ki büyük… Çünkü, Y ve Z kuşağının ağırlık kazandığı müşteri kitlesi, dijitalleşme ve sosyal medya, pazarlama dünyasını adeta yeniden dizayn ediyor. İş yapış biçimleri, terminoloji, ajandalar, zaman yönetimleri değişiyor. Bu da CMO’nun dünyasını değiştiriyor. Daha hızlı, daha esnek ve en önemlisi daha teknolojik olmak yeni nesil CMO’ların olmazsa olmazları arasında. Pazarlama dünyasının önde gelen isimlerinin önerileriyle 88 kişiden oluşan bir aday listesi belirlendi. Ankete dönüştürülen aday listesi, Türkiye’nin pazarlama konusunda önde gelen akademisyen, danışman ve ajans başkanlarından oluşan geniş bir kitle tarafından, web ortamı üzerinde oylandı. Anketin katılımcılarına, “2015 yılında başarılı bulduğunuz ilk 5 pazarlama yöneticisini önem sırasına göre işaretleyiniz ve seçimlerinizin yanındaki kutuya ‘Bu ismi neden başarılı bulduğunuzu’ kısaca yazınız” denildi. Capital CMO Club üyelerine de en beğendikleri pazarlama yöneticileri için kendileri ve kendi grupları dışındaki kişileri seçme şartıyla oy kullanma şansı verildi. Toplam 275 geçerli oyun kullanıldığı anket, ağırlıklı puan ortalaması kullanılarak değerlendirildi ve 2015 yılının en başarılı 30 pazarlama yöneticisi belirlendi.

Capital’in bu yıl 15’incisini gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Başarılı 30 Pazarlama Yöneticisi” araştırması, işte bu değişimi yakalayan, kendi alanında fark yaratmayı başaran öncü profesyonelleri sıralıyor.

Pazarlama dünyasının oylarıyla belirlenen 2015’in en başarılı pazarlama yöneticileri, aslında sürpriz isimler değil. Ortak özellikleri ise hepsinin genç, iyi eğitimli, değişimi yakalayan, müşterisini tanıyan ve yaratıcı isimler olmaları.

İşte Türkiye’nin en başarılı pazarlama yöneticileri ve yeni nesil CMO’ların dünyasında öne çıkan başlıklar… Dijitalleşme, pazarlama dünyasında taşları yerinden oynatan en önemli faktör. Çünkü dijitalleşmenin etkisiyle oyun baştan yazıldı, terminoloji değişti. Marka Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı ve marka danışmanı Güven Borça’ya göre dijital yetkinlik, günümüz CMO’sunun olmazsa olmaz nitelikleri arasında ilk sırada. Borça, “Günümüzde, okul yıllarında bile marka yönetimi konusunda işler yapmış, okumuş, çalışmış gençler işe alınıyor. Artık dijital yetkinlik aranan bir vasıf değil, işin olmazsa olmazı. Aranan yetkinliklerin başında da belli işleri tek başına alıp götürebilme yeteneği geliyor” diye konuşuyor.

Marmara Üniversitesi İşletme Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Serdar Pirtini de teknolojinin etkilerine vurgu yapıyor:

“Bugünün başarılı CMO’ları, müşteri analitiği teknolo-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.