“ÖNCÜ KONUMU SÜRDÜRMEK ÖNEMLİ”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - 2012 sonlarında dijital bankacılık konumlandırmasını stratejik olarak yeniden değerlendirme ve ‘Akbank Direkt’ alt markasıyla ilerleme kararı aldık. Akbank Direkt’in 2 yılda gösterdiği hızlı gelişim, Harvard Business School’da vaka çalışması olarak incele

Yeni dönem CMO’ların bir diğer ortak noktası da 24 saate yayılan mesai ve zaman yönetimi… Marka Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı ve marka danışmanı Güven Borça, “Bugünkü CMO’ların hiç vakti yok. İş yükleri ve yönettikleri birimler çok arttı” diyor ve ekliyor: “Eskiden bir şirketin bir reklam ajansı, bir de PR ajansı olurdu. Şimdi ATL / BTL, reklam ajansları, medya planlama, dijital, PR, etkinlik ajansları, araştırma, danışmanlık şirketleri var. İş

DÜNYA NASIL DEĞİŞTİ?

Pazarlama yöneticilerinin dünyasını 5-10 yıl öncesine göre çok değişti. Teknolojiyi ve trendleri çok yakından takip edip öncü olmak, üstelik bunu sürdürmek gerekiyor. Tüm bunları yaparken ürününüzü doğru hikayelerle de anlatmak gerekiyor. Bugün mesaimizin önemli bir kısmını müşteri deneyimi, dijital iletişim ve pazarlama, dijital ürün ve kanal geliştirmesi alıyor.

ÖDÜLLÜ STRATEJİ

ortakları çok arttı, veri patladı. Dolayısıyla CMO’lar işe giderek daha yukarıdan bakmaya başladı.”

Ikea Pazarlama Direktörü Senem Sadıklar da zaman yönetiminin kritik öneminden bahsediyor:

“Zaman yönetimi, son yıllarda gündemimizin ilk maddelerinden biri haline geldi. Günümüzün dünyasıyla denge kurabilmek için zamanı doğru kullanmamız şart. Her geçen gün gelişen teknolojiye ayak uydurmak, zamanın hızını yakalamak gerekiyor.”

Hepsiburada.com CMO’su Özgür Doğan da benzer görüşte: “Dijital bir iş alanını yönetmek ‘always on’ yaklaşımını getiriyor. Yani iş yapış süreçlerimiz, günün belirli saatleri ya da haftanın belirli günleriyle sınırlı kalmıyor. Bizim mağazamız 7 gün 24 saat açık. Müşterilerin ihtiyaçlarını, anında yönetmemiz gerekiyor.”

Türkiye İş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen’in yorumları ise şöyle: “Bugün artık hız rekabetin en önemli unsurlarından birisi haline geldi. Bizim de müşterimizin de zamanı çok kıymetli. Piyasalardaki anlık hareketlerle hayatımız şekilleniyor. Dolayısıyla yaptığımız her işte çevik olmamız, müşteriye sunduğumuz çözümlerin karmaşıklıktan uzak, kolay erişilebilir ve kullanılabilir olması gerekiyor.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.