LİDERLİK EMİR YAĞDIRMAK DEĞİLDİR

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

İLK ŞAŞKINLIK

Delta Air Lines’da COO’luk dönemimde hiyerarşi dünyasında yetişmiş, güvenilir bir şekilde emir komuta zincirine uyan kadın ve erkeklerin oluşturduğu çok büyük bir organizasyona liderlik ettim. Dolayısıyla Red Hat’e geldiğimde burada bir etki yaratabilmek için önce takımla güvenilirlik ve nüfuz inşa etmem gerektiğini fark edince şaşırdım.

EMRE İTAATSİZLİK

İlk geldiğim günlerde bir araştırma raporu hazırlanması talimatını vermiştim. Birkaç gün sonra bu işe görevlendirdiğim insanlara işlerin nasıl gittiğini sordum. Bana gayet rahat bir şekilde “Biz bunun kötü bir fikir olduğunu düşündük, dolayısıyla yapmadık” dediler. Bu, başka şirketlerdeki mevkidaşlarımın çoğunun kabul edemeyeceği bir anlayış şekli.

“ONLARI HEMEN KOV”

Bu hikâyeyi anlattığım CEO’lar, “Bu itaatsizliktir! Onları hemen kovmalısın” dedi. Başta ben de böyle hissediyordum. Fakat gerçek şu ki ya sadece harika bir fikir olmadığı için ya da onlara bunu hemen yaptıracak kadar fikri iyi pazarlayamadığım için istediğimi yapmamakta haklıydılar. Açık bir organizasyonda bir liderin etkisi emir yağdırma yeteneğiyle ölçülmez.

Açık bir organizasyonda çalışanların günlük rutinleri klasik bir organizasyonda çalışanlardan farklı mıdır?

Açık organizasyonlarda meritokrasi geçerlidir, bu da kimden çıkmış olursa olsun en iyi fikirlerin kazanması demek. O zaman bizim de liderler olarak görevimiz doğru kişilerin beraberce doğru projelerde çalışmasını sağlamak. Daha geleneksel organizasyonların aksine açık organizasyonlarda kararlar konuya hakim kişiler tarafından verilir,

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.