“İÇİM BURUK AYRILDIM”

Capital (Turkey) - - AYRILIKLAR - MUSA AYKAÇ / MİKROLİNK YÖNETİM KURULU BAŞKAN YARDIMCISI

HİSSEDARLA UYUMSUZLUK

Yönetimsel yaklaşımlarınız her zaman hissedarlarla uyum sağlamayabilir. İdeal olan asgari müştereklerde karşılıklı buluşabilmektir. Şayet bu uyumsuzluk, söz konusu müştereklerin kalıcı bir şekilde üzerinde seyreder hale gelmişse yönetici olarak iki seçenekle karşı karşıya kalırsınız.

YOK OLUŞU SEÇMEDİ

İlki hissedarın yönetsel tutum ve yaklaşımlarına paralellik göstermek ki bu benim için bireysel ve yönetsel yok oluş anlamını taşır. Yöneticinin kendine olan özgüvenini hızla aşağı doğru çeker. İkinci yöntem ise doğrularınız ve doğru bildikleriniz adına savaşmaktır ki bu sürenin uzunluğu zaman içinde şirketinize, personelinize, kendinize olumsuz yansıyacak bir boyuta ulaşabilir.

İSTİFA ETTİ

İşte bu nokta şirketin geleceği açısından istifa edilmesini gerektiren bir noktadır. İçim buruk ayrılmış olsam da tüm Nurol ailesi benim bir parçam olarak kalacak. Ve kurumun başarıları geçmişte önemli katkı sağlamış biri olarak her daim beni mutlu edecek ve onurlandıracak. Kuveytli sermayedarla anlaşarak ayrıldım. Şu anda biri Türkiye’de diğeri Azerbeycan’da iki ayrı bankanın yönetim kurulundayım. Ayrıca uluslararası büyük bir İngiliz şirketine Türkiye ve Ortadoğu’da stratejik danışmanlık yapıyorum. Bu sürecin bana kazandırdıklarını özetlersem: İnanmadığın vizyon ve misyon ortamı oluşacağını hissedersen gemiyi yeni bir kaptana devret ve o ortamdan ayrıl. Yönetimde kendine bağlı ilk zincir halkası çok önemli. Kuvvetli bir zincir oluştur, zincirin halkalarının kalitesi ve motivasyonu yüksek olmalı. İş stresi çok yüksek. Bu nedenle bankacılık sektöründe CEO her zaman ‘dik’ durmak zorunda. Ancak bunu gerçekleştirirken egolardan sıyrılmak, iletişimde açıklık ve şeffaflık politikasını izlemek başarının temel anahtarını oluşturuyor.” Sadece profesyoneller değil aile şirketlerinde yönetici olan aile fertleri de iş yaşamında yol ayrımına gelip, kariyer yollarını değiştirmek durumunda kalabiliyorlar. Örneğin Beğendik İcra Kurulu Başkanı HACI D. BEĞENDİK’in kariyerinde de gönülsüz ayrılık öyküleri var. Hacı D. Beğendik 2001 yılında eğitimini tamamlayıp ABD’den Türkiye’ye döndükten sonra aile şirketinde iş hayatına başlamış. İlk iş gününde 2001 krizinin patlak verdiğini söyleyen Beğendik, kariyerindeki gönülsüz ayrılıkları ve hayatına etkisini şöyle anlatıyor:

“2007’de en son Beğendik Marketler Zinciri’nde satış

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.