“EN TRAVMATİK ANLARDAN BİRİ OLARAK ALGILANIYOR”

Capital (Turkey) - - AYRILIKLAR - İLKNUR SEVEN / HRM YÖNETİM KURULU BAŞKANI

Türkiye’de üst düzey yöneticilerin her yıl yüzde 2-3’ünün işten ayrılmak zorunda kaldığı tahmin ediliyor. Yönetici aslında ayrılık zamanının geldiğini anlayabilir. Kendisinin çağrılmadığı toplantılar olur, kapalı kapılar ardında bazı görüşmeler gerçekleşir. Kendisinde olan görevlerin yavaş yavaş başka kişilere delege edilmeye başlanması gibi çok açık olmayan ama ufak sinyaller söz konusu olur.

ŞEFFAFLIK YOK

SİNYALLERİ GELİYOR

Türkiye’de üst düzey yöneticilerle yolları ayırmak söz konusu olduğunda kesinlikle şeffaflık olamıyor. Bu olmadığı için genel olarak olayın başlangıcı ve sonucu arasında yaşananlar kişilerin hayal gücüyle yakın çevrelerde konuşulanlar üzerine oturtulabiliyor. Örneğin 2014 ve 2015 yıllarında yaşadığımız çok önemli birkaç büyük ismin ayrılmasıyla ilgili detay bir haber bulunmuyor. Bu kişilerin daha çok emekli olma yönünde karar aldıkları bilgisi geliyor. Birçoğu bir süre sonra kendi danışmanlık şirketleriyle karşımıza çıkabiliyor.

YÖNETİM KURULU ÇÖZÜMÜ

Türkiye’de işten çıkarılmalar kişiler için hayatta yaşanan en üzücü ve travmatik olaylar arasında üst sıralarda yer alıyor. Bu nedenle “yönetim kuruluna atama” aslında kişilere bu aşamada olayı yatay geçişle yapmak anlamında oldukça rahatlatıcı bir çözüm. Bu kişilerin aktif olarak operasyondan çekilmesi sağlanıyor ama içeride kalarak şirket sırlarını açığa çıkarmasına engel olunuyor. Böylece şirkete zarar vermesi, konuşması ve hırsla, kızgınlıkla bazı şeyleri yapması da engellenmiş oluyor. direktörüyken hem aileden bağımsız hareket etme isteğim hem aile şirketlerinde yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı kendi işimi kurma hevesiyle tazminatımı alarak ayrıldım. Kayseri Mutfağı’nı kurdum. 25 bin TL ile başlayan bu girişim bugün 19 şubeli ve 8 milyon TL’lik bir şirkete dönüştü.

2007 yılında yılın en başarılı girişimcisi seçildim. Başarım aile büyüklerimin dikkatini çekti. 2009 yılında Beğendik’e genel müdür olarak geri dönmemi teklif ettiler. Bu noktada kendi işimi devam ettirmekle aile şirketine dönmek konusunda ikilemde kaldım. Bana ihtiyaç olduğunu düşündüm. İstemeden de olsa Kayseri Mutfağı’ndaki aktif yöneticilik görevimi sonlandırdım, Beğendik’e genel müdür oldum.

Beğendik, 2009 yılında 14 mağaza, 150 milyon TL ile İç Anadolu Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren bir şirketti. Hemen bir iş planı oluşturdum. Önümüze çıkan ABDULLAH ORKUN KAYA, 2014 Eylül ayında 2 yıldır yürüttüğü TTNet CEO’luğundan ayrıldı. 36 yaşında üstlendiği CEO’luk görevini başarıyla sürdürürken ortaya çıkan zamansız ayrılık hikayesini ve ardından yaşadıklarını şöyle anlatıyor:

“Mobil tarafın öne çıktığı Türk Telekom Grubu’nun entegrasyon sürecinde TTNet CEO’luğundan ayrıldım. İlk günlerde lansmanına hazırlandığımız birkaç proje için üzüldüm. Ayrılmamdan 2 hafta sonra World Communication Awards kapsamında telekomünikasyon alanında dünyada yılın CEO’luğu için 10 finalist arasında gösterildim. Tabii buruk bir sevinç oldu. Ekibimle vedalaşırken zorlandım, epey duygulandım. Grupla ayrılırken yaptığım anlaşma gereğince bir yıl sektörde sorumluluk almamam gerekiyordu. Bu bir yıl dolu dolu geçti. Silikon Vadisi ve Estonya girişimcilik ekosistemlerini yerinde inceledim. Estonya ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde birer şirket kurdum. MIT’den sınıf arkadaşlarımla temasımı canlandırdım. ABD, Avrupa, Ortadoğu ve Türkiye’de teknoloji şirketlerinde yönetim kurulu üyelikleri üstlendim, birkaçına yatırım yaptım. Şimdilerde bu yatırımlarımı bir risk sermayesi fonu altında toparlamaya ve yeni yatırımcılarla bu fonu büyütmeye çalışıyorum. Bugünlerde telekomünikasyon sektöründe değerlendirmekte olduğum bir fırsat var ve yakın zamanda bu konuda karar vereceğim. Ama girişimciliğin tadını almışken bu alandan kolay kolay kopabileceğimi de zannetmiyorum. İki yıllık CEO’luğumun ardından TTNet’ten ayrılmam benim için çok farklı kapılar açtı. Geriye dönüp baktığımda TTNET’te yaptıklarımla da sonrasındaki çalışmalarımla da gurur duyuyorum. Entegrasyon sürecinde Türk Telekom Grubu da yoluna emin adımlarla devam ediyor. Arkadaşlarımın başarılı çalışmalarıyla gururlanmaya devam ediyorum.” Şu sıralar Standard Ünlü’de yönetim kurulu üyesi olan ATTİLA KÖKSAL, kariyer hayatı boyunca sadece bir kere isteği dışında işinden ayrılmak zorunda kalmış. Bu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.