STRATEJİNİN ÖNEMİ ARTTI

Capital (Turkey) - - AYRILIKLAR -

önemli kanallar, televizyon ve mobil. Amerika’da bugün yetişkin bir insan ortalama günde 4 saat 15 dakikasını televizyon izlemeye ayırırken, mobil cihazlarda ise günde 2 saat 51 dakikasını harcıyor. Masa-üstü/diz-üstü cihazlarda günde 2 saat 22 dakikasını, radyoya günde 1 saat 27 dakika, gazetelere 11 dakika ve dergilere de ise günde sadece 10 dakikasını ayırıyor.

Ancak burada tek önemli ölçüt, gün içinde harcanan zaman değil. Radyo ve televizyon gibi “pasif” medya araçlarıyla mobil ve masa-üstü/diz-üstü gibi “aktif” araçlar arasında çok büyük bir fark var.

Örneğin tüketiciler, “pasif” moda geçmiş halde televizyon izlerken eğer arada bir kulaklarına gelen reklamlardan etkilenirlerse onlara dikkat ederler. Ancak tüketiciler, “aktif” modda internette arama yaptıklarında,

ile sosyal medyanın pazarlama iletişimi alanında bir devrim yarattığına hiç kuşku yok. Örneğin artık bütün büyük markaların bir web sitesi ve muhtemelen de bir sosyal medya kampanyası olması gerekir.

Ancak burada bir düğüm var. Marka sayısı olağanüstü bir hızda arttığı için (markaların çoğunun globalleşmesi gerçeğiyle birlikte) pazarlama stratejisi de hiç olmadığı kadar önemli hale geldi.

Sırf iyi bir ürününüz ve büyük bir pazarlama bütçeniz olması, illa da pazarlamada başarılı olacağınız anlamına gelmez. Burada sağlam bir pazarlama stratejisine de ihtiyacınız vardır.

Sosyal medya ve medyadaki tüm diğer baş döndürücü gelişmelere karşın günümüzde strateji hiç olmadığı kadar önem kazanmıştır. Başarılı bir pazarlama programı geliştirme anlamında bugün strateji, sosyal medyadan çok ama çok daha önemli.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.