SOSYAL MEDYANIN PAZARLAMA BÜTÇESİNDEKİ PAYI DÜŞECEK

Capital (Turkey) - - AYRILIKLAR -

iki tür insan vardır. Olağanüstü yaratıcı insanlar ve istisnai derecede mükemmel muhakeme yeteneğine sahip sağduyulu insanlar.

Üstün kaliteli reklam programları yaratmak için onların ikisinin birlikte çalışması gerekir. Geçmişte Doyle Dane Bernbach ve Ogilvy&Mather gibi başarılı yaratıcı ajansların başında istisnai derecede mükemmel muhakeme yeteneğine sahip insanlar vardı. Bilhassa da Bill Bernbach ile David Ogilvy. Bu adamlar, kendi ajanslarında yaratılan her bir reklamı tek tek bizzat kendileri onaylardı.

En mükemmel reklam ajansları işte böylesine sağduyulu ve iyi muhakeme yeteneğine sahip insanlar tarafından yönetilenlerdir. Onlar kendi kalite standartlarını tutturmadıkları müddetçe hiçbir reklamın piyasaya sürülmesine izin vermezler.

Müziğin marka bilirliğine olan etkisi nedir? Müzikle nasıl iletişim yapılıyor?

ya da yeni milenyumlar X kuşağının ardından gelen gruptur. Bu kuşağın ne zaman başladığı ve ne zaman bittiğine dair kesin tarihler yoktur. Yorumcuların çoğu 1980’ler ile 2000’lerin başları arasını bu kuşağın doğum tarihi olarak kabul etmektedir.

Y kuşağı aslında büyük şirketlerin çoğundaki pazarlama iletişimi departmanlarında kademe kademe yönetimi ele geçiriyor. Bilhassa da mobil reklamcılıkta sosyal medyanın gücüne dair güçlü bir inanç oluşmasını sağlıyorlar. Bu yüzden kendi pazarlama programlarını geleneksel medyadan sosyal medyaya kaydıran şirket sayısının giderek arttığına şahit olacaksınız.

Peki bu ne kadar sürecek? Benim düşünceme göre gelecekte bir noktada bir düzeltme yaşanacak. Ve nihayetinde sosyal medyanın bir şirketin pazarlama bütçesinden aldığı pay azalmaya başlayacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.