“Sosyal kanalların markaya katkısı görünenin ötesinde”

Capital (Turkey) - - YENİ KANALLAR -

E-ticarette aktif Türk şirketlerinin yine dünyadaki trendle paralel olarak sosyal ticaret denemelerine önce Facebook üzerinden başladıkları görülüyor. Daha sonra Twitter, Instagram ve Youtube gibi kanallarla bu yol- culuklarına devam etmiş durumdalar. Türkiye’de sosyal ticaretin öncülerinden Boyner Büyük Mağazacılık, bunun tipik örneklerinden. Marka sosyal mecralardan satış deneyimini ilk olarak Facebook üzerinden uygulamaya başladı ve buradaki DPA (dynamic product ads-dinamik ürün reklamları) ile ivmeyi yükseltti. Marka Facebook’un ardından Instagram’ı satış kanalı olarak şubat ayından itibaren kullanmaya başladı. Boyner Büyük Mağazacılık Strateji & İş Geliştirme & E-Ticaret Genel Müdür Yardımcısı Onur Aydın, “Instagram’daki Like2buy uygulaması aracılığıyla üyelerimizin kombinlere direkt ve kolayca ulaşabilmelerini sağladık. Buradaki iletişimi satıştan çok hizmet odaklı yaptığımızı söyleyebiliriz” diyor.

Marka, nisan ayında Twitter satışlarına başladı. Ardından gelen Instagram reklamlarında da aktif rol aldı. Şubat ayında ise Youtube’da Info Card uygulamasını ilk gerçekleştiren reklamveren oldu. Tüketiciler YouTube’da yayınlanan Boyner tanıtım videolarının sağ üst köşesinde yer alan ‘i’ ikonuna tıklayanlar, görüntüdeki ürünlere kolayca ulaşarak satın alıyor. Sosyal ticaretin en iyi satış getirisi olan 7’nci kanal olduğunu belirten Aydın, “Mecraya ne kadar önem verirsek satışı o ölçüde geliştirebiliyoruz. Biz de müşterilerimize her kanaldan ulaşmaya özen gösteren bir şirket olarak, tüm mecralara tek tek büyük önem veriyoruz” diyor. Hakan Senbir, markaların sosyal ticaret alanındaki varlıklarının marka değerine önemli katkısı olduğu görüşünde. “Gelecekte marka değerleme modellerinde, markanın değerine ‘online varlık’ katkısında sosyal medyanın tetiklediği satışın daha büyük girdi oluşturacağını düşünüyorum” diyen Senbir, sosyal medyadan etkilenerek oluşan satışların, cirosal hacimden çok, markanın elle tutulmaz, soyut varlıkları olarak marka değerine yansıyacağını düşünüyor..

Ayaydın Miroglio Grubu da sosyal ticaretin marka değerine katkısını önemseyen şirketlerden. İpekyol –Machka –Twist Pazarlama Direktörü Azra Zeyrek, “Sosyal ticaretin bize marka bilinirliği açısından oldukça fazla katkısı bulunuyor. Gelişen dijital dünyada markalarımızla yer almak özellikle internet kullanıcıları arasında hem marka değerini hem de müşteri dönüşümlerini artırıyor” diyor. Grup, sosyal ticarete ilk olarak Nisan 2014’te Facebook’ta yayınladığı reklamlarla başladı. İlk 2 ay kampanyalarını sitesinde trafiği artıracak şekilde özelikle yeni müşterileri hedefleyerek gerçekleştirdi. Zeyrek, “Bu kampanyala-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.