“Durmadan pazarlama yapmalısınız”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

lara yönelik ve her zaman da iş başında olmalı. Yine pazarlama kampanyalarınız olabilir ama bunun yanında C kuşağını markanızla özdeşleştirmek amacıyla her gün bir şeyler de yapmalısınız. Bizi niye dinlemeliler, söylediklerimiz onlar için nasıl anlamlı, komik veya eğlenceli olabilir? Bu aslında zor bir iş, tanıdığım birçok şirket, bu sosyal kanallara giriyor. Genç pazarlamacıları işe alıyorlar ama bu pazarlamacılar, çoğu zaman bu kanalları iş için kullanmayı bilmiyor. Pazarlamada asıl soru pazarlamanın ne olduğu. Ciddiyim, pazarlama nedir? Pazarlama biriyle yaratıcı bir şekilde iletişime girmek demek değil, pazarlama birisinin hayatına her açıdan anlamlı gelebilmek demek. Pazarlama yaratıcı olmak demek, pazarlama müşteri ilişkileri demek, pazarlama dinlemek ve mükemmel ürünler yaratmak demek, pazarlama bir iş yapma yolu oluyor. Bunu böyle düşündüğünüz zaman pazarlamanızı yeniden yaratarak daha büyük ve daha iyi bir şirket olmak için ne denli büyük bir fırsatınız olduğunu görürsünüz.

Şirketler dijital pazarlamayla nasıl bir rekabetçi avantaj elde edebilir? Örneğin satışları sanal pazarlamayla artırabilirler mi?

Bu sorunun birkaç farklı cevabı var. Biri sadece bu ağlarda aktif olarak ve dinleyerek, sosyal bilimleri pazarlamaya uygulayarak neyin değiştiği, neyin farklı olduğu konusunda derin bir algı sahibi olabilirsiniz. Tüm bunlar çok önemli. Olay sadece dijital pazarlama değil, dijital araçları kullanarak insanları ve onları teknolojinin nasıl değiştirdiğini anlamak. İnsanlar hala dükkanlara gidiyor, dışarı çıkıp hava alıyor. Dijital araçları kullanarak nasıl insanlara her zaman daha anlamlı olabilirsiniz, onu çözmelisiniz. Bence gelecekte büyük veri (big data) bu nedenle çok önemli olacak, çünkü şu anda öğrenmek ve ye- Sosyal medyayla sadece yeni pazarlama kanalları oluşmadı, insanlara ulaşmanın dinamiği de değişti. Eski medyayla yüksek sesle konuşmanız gerekirdi ve ne kadar yüksek sesle konuşursanız o kadar da çok para harcardınız. Bugünün dağınık ve demokratikleşmiş medyasında ise devamlı, çeşitli araçlarda bilgi tüketen milyonlarca insanın sesiyle rekabet etmek zorundasınız ve bu da pazarlamanın özünü değiştirdi. Söylemeyi sevdiğim bir şaka var: “Pazarlamanın nasıl yapıldığını hatırlıyor musunuz? Cevap, ben de hatırlamıyorum.” Bence geleneksel pazarlamanın etkili olduğu konusunda kendimizi kandırmaya çalıştık ama dijital pazarlama, insanlara değişik ama yine çok yaratıcı ve insani şekillerde ulaşma şansı veriyor. Stratejinizi insanlarla daha fazla iletişime geçecek ve onları çok daha iyi anlayacak şekilde değiştirmenizi zorunlu kılıyor. nilenmek için bir fırsatımız var.

Şirketler tüketicilerle sanal mecralarda bağlantıya geçtiklerinde yaptıkları en büyük hata sizce nedir?

Teknolojiyi stratejiden önce görmek. Bunu çok sık görüyorum. Eski yayın yapma mantığındaki pazarlama bakış açısıyla davranıyorlar. İnsanlar için neyin önemli olduğunu anlamadan, beraber neler yapabileceklerini düşünmeden ve nerede değer katabileceklerini belirlemeden bu mecralara gelip bir diyalog başlatıyorlar. Olaya pazarlamacı gibi düşünerek atlıyorlar. Bence en iyi pazarlamacılar, sanal mecralarda nasıl ilginin odağı olabileceklerini anlayarak herkesi iletişim içine sokabilen ve bunu müthiş bir tecrübeye dönüştürebilenlerdir. Bu da zaman ve hazırlık gerektirir. Yapılan bir diğer hata da bunu yapıp gitmek. İnsanlar sizin her zaman orada olmanızı bekler ve bir yere gitmezler.

Müşterileriyle sanal mecralarda iyi ilişkiler kuran şirketlere birkaç örnek verebilir misiniz? Bunu nasıl başarıyorlar?

Sosyal medyayı kullanarak gerçek dünyadaki kullanıcılarını artıran Dow gibi şirketler var. İnsanların neden özel olduklarını anlatan güzel Youtube videoları yaratıyorlar ve dinleyerek, anlayarak buralardaki diyalogdan faydalanıyorlar. Artık insanlar için çok daha anlamlı olmak ve onların önemini çok daha iyi anlamak zorundasınız. Artık pazarlama stratejiniz bir yayın gibi tek kanaldan çok kanala doğru değil, ulaşmak istediğiniz insanlarla kesinlikle iletişim içinde olmanız ve dahil oldukları kültürleri, toplulukları anlamak zorunda olduğunuz çok kanaldan çok kanala olmalı. Tek bir cevap veya herkese ulaşmanın tek bir yolu yok. En önemlisi de her zaman orada olmalısınız. Eskiden pazarlama bir kampanya bakış açısıyla yapılırdı. Artık dünya hiç susmuyor, “Bir kampanya yapalım ve duralım” çalışan bir pazarlama stratejisi değil. Her gün durmadan pazarlama yapmalısınız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.