“Bildiğiniz her şeyi unutun”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Sosyal mecraları kullanarak müşteri ilişkilerini iyileştiren Southwest Havayolları gibi şirketler de var. Bu şirketler, sanal mecralarda müşterileriyle iletişime geçmenin aynı zamanda pazarlama olduğunu biliyor. Çünkü bu insanlar, sizin hakkınızda iyi şeyler yazmaya, söylemeye başlıyor. “Tanrım, beni dinliyorlar” gibi... Chute gibi diğer başarılı şirketler de sanal mecraları kullanarak insanları kendi topluluklarının içine almayı başarıyor. Web sitelerinde de görebileceğiniz gibi birçok markayla işbirlikleri var, insanların sosyal pazarlamalarının parçası olmasına izin veriyorlar ve böylece ürünleri etrafında aktif bir topluluk yaratabiliyorlar. Son olarak da Hewlett Packard (HP) gibi Vine ve Youtube’u kullanarak ürünlerini pazarlayan şirketler var. Bu şirketler sosyal medyanın tamamen yeni tip bir kanaat önderi tipi yarattığının farkında.

Sanal pazarlamada başarılı olan şirketlerin en büyük sırrı nedir?

Çoğu şirket, bu konuda çok ketum, çünkü başarılarının kendileri için bir rekabetçi avantaj yarattığının farkındalar. Etkili bir pazarlamanın sırrı, yaptıkları işi çok iyi yapıyor gibi görünmeleri. Sorunuzun iki cevabı var; ilk cevap, çok yaratıcı bir sosyal pazarlama sizi kandırmasın. Bu şirketlere bakıp evet ben de bunu yapmak istiyorum de- Eğer bir pazarlamacıysanız sormanız gereken ilk ve en doğru soru, “Müşterilerimde bugün farklı olan nedir, onlar için ne önemli, nasıl etkileniyorlar?” Tüm bunlar da çok insani sorular. Bakın bu sorular içinde en sevdiğiniz teknoloji veya cihaz nedir gibi bir soru yok. Her şey insanların davranışlarını ve beklentilerini anlamakla ilgili. Psikolojik olarak insanlar, daha çok bağlantıda olduklarında daha bilgili, daha bilgili olduklarında da daha güçlü olur. Daha güçlü olduklarında da daha talepkar olurlar, daha talepkar olduklarında da bilgiyi kullanma ve paylaşma konusunda daha güncel, daha hırslı ve daha girişimci… Böylece tüm değer sistemleri değişir, artık size ihtiyaçları yoktur, kendi bilgi sistemlerini yaratmışlardır. Bunun sonucunda da bir karar verdikleri zaman bu kendi sistemlerine uygun olmalıdır. Bu hala değişmeye devam ediyor. Her gün insanları şaşırtan yeni bir şey görüyoruz. Pazarlamacılar tekrar genç ve bağlantıda olmaya çalışmalı. Eğer bu yeni dünyada başarılı olmak istiyorlarsa bildikleri her şeyi unutmalılar. Teknolojinin insanları değiştirdiğini anlamak zorundalar. mek çok kolay. Ama işin sırrını size söyleyeyim; başarılı, çok konuşulan ve viral işlerin çoğu, çok yaratıcı ve pahalı ajanslar tarafından yapılıyor. En başarılı sosyal pazarlamacılar, bu konuştuklarımızın hepsini kullanarak işlerini sosyal ve dijital hale getiriyor. Mesela Starbucks bu konuştuklarımızı kullanarak hem sanal hem reel dünyada daha iyi bir şirket haline geliyor.

Dijital pazarlama çok hızlı gelişiyor. Sizce bundan en çok hangi sektörler etkilenecek?

Tüm sektörler değişik şekillerde ve zamanlarda etkilenecek. Dijital, mobil ve sosyal alandaki gelişmeler ve müşterilerinin beklentilerindeki değişiklikler yüzünden tüm sektörler için ufukta temelden değişim yaratacak bir olay var. Bakarsanız dijital yüzünden değişmiş olan birçok şirket var. Örneğin Avusturalyalı telekom şirketi Telstra, sanal mecralarda öğrendikleri sayesinde hem dijital stratejisini hem fiziksel mağazalarını değiştiriyor. Loreal gibi şirketler hala anlamlı kalabilmek için dijital stratejilere yatırım yapıyor ve buradan öğrendikleriyle ürünlerini ve servislerini daha yenilikçi hale getiriyor. Bu şirketlerden diğerlerine örnek olsunlar diye bahsetmedim, pazarlamanızdan öğrenmeniz gereken şey tüketicilerinizle aranızdaki ilişki sadece size özeldir. Başka şirketleri inceleyerek ve onların yaptıklarını yaparak kendi müşterilerinize ulaşamazsınız. Çok karışık ve zor bir şey ama müşterilerinizi tanıyarak, onların nelere değer verdiğini, nasıl davrandığını ve nasıl iletişime geçtiğini öğrenerek onlara özel olarak neler yapmanız gerektiğini anlayabilirsiniz ve bunu yenilikçi olmak için kullanabilirsiniz. Yani tüm sektörler ve şirketler, değişik şekillerde etkilenecek ve değişikliklere önce tepki gösterebilenler, insanların davranışlarını değiştirecek yüzlerce teknolojik gelişimi anlayabilenler daha başarılı olacak.

Teknolojik olarak dinamik bir dünyada şirketler için bir sonraki büyük olay nedir?

Bir sonraki büyük olay, şirketlerin tüm bu teknolojileri ve bilgiyi kullanarak daha dinamik bir yapıya kavuşmaları, yeni çalışma modelleri oluşturmaları, yeni müşteri ilişkileri modelleri kurmaları ve tüm bu bilgiyi kullanan pazarlama bölümlerinin şirketler için daha da değerli hale gelmeleri… Tüm bunlar şirketlerde yeni kurallara, yeni iş modellerine ve yeni pozisyonların oluşmasına yol açacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.