CITI NEREDE BÜYÜYECEK?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ODAKTAKİ İŞLEMLER

Citi 100 ülkede olan bir banka. Türk müşteriler son dönemde bize, farklı ülkelerde dağıtım kanalı bulmak, ihracatlarını artırmak için bağlantılar kurmak, yurtdışında yatırım yapmak ya da yabancı ortakla işlerini büyütmek isteğiyle geliyor. Tüm bu alanlarda güçlü çözüm önerilerimiz var. Dış ticaret ve bonodan dünyadaki Eximbank kredilerine kadar her türlü yatırım işlemleri bizim odağımızda. Bu alanlarda büyüme planlıyoruz.

TEDARİK ZİNCİRLERİ ÖNEMLİ

Stratejilerimizde önemli bir diğer unsur da nakit yönetimi. Artık nakit çok değerli, bir kuruşun bile önemi var. Burada otomasyon projelerimiz bulunuyor. Birden fazla ülkede iş yapan müşterilerimiz, bir tuşla tüm dünyadaki nakitlerini görebiliyor, tüm tahsilat ve ödemelerini yapabiliyor ve bakiye kalan rakamı en iyi finansal ürünlerle değerlendiriyor. Biz hem Türkiye hem dünyada tedarik zincirlerine hizmet veriyoruz. Bu hedef kitle doğrultusunda büyüme modelimiz var. Bazı bankalar ve PTT ile anlaşmalar yaptık ve Türkiye’nin 3 bin 500 noktasından anında tahsilat ve ödeme yapabiliyoruz.

GLOBAL ŞİRKET ALGISI

Bu şekilde tedarik zinciri yelpazesinde A’dan Z’ye kadar, hem yerel hem dünyada çözüm veriyoruz. Türkiye’de faaliyet gösteren yabancı sermayeli firmalar bazında pazar payımız yüzde 30. 1600 üzerinde müşterimiz var, bunun 720’si kurumsal bankacılık ve 900’ü ticari bankacılık tarafından geliyor. Ayrıca Citi yeni bir modele geçti, dünyada ben bunu 55 ülkede Türkiye’den yönetiyorum. Gelişmekte olan ülkelerin şampiyonları adı altında bir müşteri grubu kurduk, birkaç ülkede iş yapan güçlü Türk şirketleri Citi’nin bulunduğu her ülkede ve şubede global şirket olarak algılanıyor ve özel hizmet alıyor.

Tabii sektörde büyüme gelecek alanları, ülke ekonomisi ve taleple bağlantılı olarak düşünüyoruz. Büyümenin daha fazla olduğu ülke modellerinde, özellikle KOBİ ve ticari bankacılık önem kazanıyor. Çünkü tedarik zincirinin önemi artıyor. 2016’da da ticari bankacılıkta büyüme öngörüyoruz.

Genç nüfusun sisteme katılması gerekiyor. Bu anlamda da elektronik platformlarda artan yatırımlar göreceğiz. Türk bankacılık sektörü teknoloji tarafında gayet kuvvetli, yatırımlar devam ettiği takdirde bireysel bankacılıkta özellikle mobil bankacılık alanında büyüme olacak.

Tabii enflasyonu düşürmeyi başarabilirsek kre-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.