“İHTİYAÇ NEREDEYSE ORADAYIZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

MEMNUNİYET ARTTI

Bireysel bankacılıktan çıktıktan sonra ilk olarak bizim müşteri memnuniyetimiz arttı. Çünkü hedef kitlemizi çok net belirledik. Bu hedef kitleye ihtiyacı olan şube modeli ve sayısıyla döndük. Bireysel bankacılık ölçek isteyen bir iş kolu, ölçek olmadan servisi tam istediğiniz gibi veremiyorsunuz. Bizim şu anki hedef kitlemiz, kurumsal ve ticari müşteriler. Orta büyüklükteki ticari müşterilerde de varız. Bireysel bankacılık sonrasında şube sayımız azaldı, 8 kurumsal merkezimizle hizmet veriyoruz.

UZUN VADELİ BAKIŞ

Giderlerimizde çok ciddi düşüş oldu. 2012 sonundan 2014 yıl sonuna net kârımız 89 milyon TL’den yüzde 67 büyümeyle 149 milyon TL’ye ulaştı. 2015 Eylül sonu itibarıyla da net kârımız 153 milyon TL oldu. İlk yarıda TBB verilerine göre net kârda sektörde 11’inci sırada geliyoruz. 2014’ün ilk 9 ay verileriyle bu yılın ilk 9 ayına göre kredilerde yüzde 81, net kârda yüzde 30,5 ve aktiflerde yüzde 7 büyüme gösterdik. Biz Türkiye’de 40’ıncı yılımızı kutladık. Türkiye’ye çok uzun vadeli bakıyoruz, müşteri ihtiyacı neredeyse biz oradayız. Bundan sonrasında da müşterilerimizin ihtiyacı nerede olursa o alanda büyürüz. Biz Türkiye’de mutluyuz. di kartlarının kullanımı biraz daha azalabilir. Gelişmiş ülkelerde kredi kartından ziyade nakit kartların kullanıldığını görüyoruz, ülkemizde de nakit kartlara dönme modeli olacak. Bu alanlarda önemli fırsatlar var.

Aynı zamanda kurumsal bankacılıkta da şirketlerin banka kredilerinden ziyade sermaye piyasalarına açıldığını, bono ihraçlarını göreceğiz. Nitekim son dönemde Turkcell çok başarılı bir bono ihracı yaptı, 4 kat talep topladı. Sermaye piyasalarına açılmada kurumsal bankacılıkta da fırsat var.

Yapılan lobi çalışmalarıyla kredi kartı ve bireysel kredilerde yeniden bir büyüme dalgası yaşanır mı?

Türkiye’de bireylerin ve kurumların borçlanmasının ülke GSMH’sindeki payı yüzde 30’lardan 70’lere geldi. Bunun iki nedeni var: Ülkede büyüme yüzde 5’in altında kaldı ve mevcut borçluluk oranı yükseliyor. Dolayısıyla hane halkının daha az borçlandığı modellere doğru kayışlar olacak. Bireysel bankacılıkta bu doğrultuda mobil gibi alanlarda belirli büyümeler olacaktır diye düşünüyorum.

Sermaye kârlılığında önemli bir düşüş var ve sektör bundan çok rahatsız. 2016’da kârda bir nebze toparlanma gelecek mi?

Bu, ülke olarak nasıl bir değişimden geçtiğimize bağlı olarak değişecek. Büyüyen bir ekonomi olabilirsek bankacılıkta da kârlar artacak.

Bugün gerçekten hedef kitleyi iyi belirlemeniz, dağıtım kanallarınızı, şube modellerinizi ve adetlerinizi ona göre ayarlamanız lazım. Biz bireysel

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.