“2016’DA YÜZDE 15 BÜYÜYECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - FAKTORİNG - Büyümede önceliğimiz, KOBİ segmenti. Halihazırda müşterilerimizin yüzde 80’inden fazlasını oluşturan KOBİ’lerin toplam plasman içindeki payı yüzde 30’a ulaştı. Hedefimiz, 2016 yılında da bu artışı devam ettirmek. İhracat faktoringi ve tedarikçi finansmanı

BDDK, sektördeki firmaların mali olarak kuvvetli olmasını istiyor. “Sektörün artık uyması gereken olmazsa olmaz kurallar var. Ayrıca faizlerin düşmesiyle kâr marjları da haliyle daraldı” diyen Strateji Faktoring Yönetim Kurulu Başkanı ve Finansal Kurumlar Birliği Başkan Yardımcısı Zafer Ataman, birçok sermayedarın bu kurallarla yatıracağı sermayenin kârlılık oranlarının daha düşük olacağını düşünmüş olabileceğini vurguluyor.

“Bu yılın sonuna kadar artırılması gereken sermaye tutarı, oyuncuların karşılayamayacağı bir tutar de-

HEDEF

Sağlıklı, tabana yayılan, iyi analiz edilmiş plasman yapısı ve sürdürülebilir kârlılık her zaman için şirketimizin ana hedef. Ciro ve faktoring alacaklarımız, bu temel prensiple piyasa dinamiklerine bağlı olarak artmaya devam ediyor. 2016 için yüzde 15 dolayında büyüme bekliyoruz.

DESTEK

ÖNCELİK

ğil” diyerek görüşünü açıklayan TEB Faktoring Genel Müdürü Çağatay Baydar, şirketlerin faaliyetlerinden vazgeçmesinin en büyük nedenini, kârlılığı sağlayacak yatırımı yapma iştahlarının olmaması ve sektörde problemli kredilerdeki artış olarak görüyor. Yapı Kredi Faktoring Genel Müdürü Coşkun Bulak, bu şirketlerin karar alırken sektördeki kârlılık beklentilerinin ve sektörle ilgili çözülmesi beklenen konulara ilişkin öngörülerinin önemli rol oynayacağını düşünüyor.

Bu alanda da çıkma- kalma kararı, şirketin yakaladığı ölçeğe bağlı olarak alınıyor. Fiba Faktoring Genel Müdürü Özge Yılmaz, “Küçük hacimlerle çalışan firmalar, mali yapıları el verse dahi sermaye artışını yapmak istemeyebiliyor. Çünkü zorlu rekabet ve daralan kâr marjları, sektörde ancak belli büyüklüğün üzerinde plasman, hacim ve kârlılığı yakalamış ve bunu sürdürebilen firmaların yaşamasına olanak veriyor” şeklinde konuşuyor. Peki bu durumda sektörde yakın gelecekte oyuncu sayısı kaça inecek? Burada sektörün yöneticilerinin farklı öngörüleri bulunuyor. Örneğin Garanti Factoring Genel Müdürü Hulki Kara, bu yılın sonuna kadar sermaye zorunluluğu sınırının altındaki şirketlerinin bir kısmının sistemden çıkacağını, bir kısmının da potansiyel ortak adaylarıyla görüştüğünü duyduklarını aktarıyor. Kara, “Değişim sürecini daha önce geçirmiş gelişmiş ülkelere baktığımızda, oyuncu sayısının yüzde 10 azalabileceğini öngörüyoruz” diyor. Yani bu yılın sonuna kadar 6-7 oyuncu sektörü bırakabilir.

Kara’ya göre güçlü sermaye ve teknolojik altyapıya sahip olan büyükler ve uzmanlaşmış, kendilerine niş alanlar yaratmış küçük oyuncular sektörde yaşamaya devam edecek.

Strateji Faktoring Yönetim Kurulu Başkanı Zafer Ataman ise yılın sonuna kadar 3-4 firmanın daha sektörden çekilebileceğini düşünüyor. Yönetici, “Ama sonuç olarak oyuncu sayısı, 60’ın altına düşmez” diyor.

Burada önemli bir uyarı Finans Faktoring Genel

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.