“Rusya fiyatlamaları etkileyecek”

Capital (Turkey) - - PARA YATıRıM -

30 Ekim-24 Kasım tarihleri arasında BES fonların getirilerine bakıldığında 1 Kasım seçimi sonrası yaşanan olumlu havanın en çok hisse fonlara yansıdığı görülüyor. Bu dönemde en yüksek getiriye sahip 10 hissenin tamamı hisse fonlardan oluşuyor. Ergo Emeklilik ve Hayat Büyüme Amaçlı Hisse Emeklilik Yatırım Fonu (EYF) yüzde 5,26 getiriyle ilk sırada yer aldı. Onu yüzde 4,28 getiriyle Katılım Emeklilik ve Hayat, Büyüme Amaçlı Altıncı Hisse Senedi EYF ve yüzde 4,08’le Asya Emeklilik Büyüme Amaçlı Katılım Hisse Senedi EYF izliyor. enel seçimin ardından kısmen de olsa piyasalarda bir rahatlamadan söz etmek mümkün. Önümüzdeki süreçte ise en önemli belirsizlik FED. Bunun yanında son dönemde gündeme gelen Rusya ile yaşanan uçak düşürme krizinin etkileri gözlenecek. Turkish Yatırım Genel Müdürü BERRA DOĞANER, “FED’in aralık ayında faiz artırım ihtimali kuvvetleniyor. Aralık ayı başında Avrupa Merkez Bankası’ndan gelme ihtimali çok yüksek olan tahvil alım programının artırılması ve mevduat faizindeki indirim ise gelişmekte olan ülkeler için olumlu” diyor. Bunun piyasalar tarafında olumlu fiyatlandığını kaydeden Doğaner, şunları söylüyor: “Ancak son dönemde Rusya ile ilgili gelişmeler, fiyatlamaları olumsuz etkiledi. Beklentimiz 85.000-90.000 bandında dengelenmeydi. Ancak son gelişme, bu hedefi aşağı çekebilir. NATO ve ABD açıklamaları sonrası stres biraz azalmış olsa da gelişmeler izlenmeye devam edecek.”

YATIRIM ARAÇLARINDA

GEÇEN AY

/ MEVDUAT VE ÖST Seçim sonuçları sonrasında tek haneli seviyelere inen gösterge faiz, ABD’nin aralık ayında faiz artıracağı beklentilerinin yanında Suriye sınırında yaşanan gelişmelerin etkisiyle

/ PORTFÖYDE DOLAR OLMALI Belirsizliğin arttığı FED’in faiz artırım sürecinde olduğu bir dönemde portföylerde dolar muhakkak olmalı. Yapılan değerlendirmelerde dolar konusunda eğilimin yukarı yönlü olduğu da görülüyor. Euro önerisi ise daha sınırlı. FED’in faiz artırımında küçük adımlar atması ve gerekirse faiz artırması gibi bir beklenti var. Suriye sınırında Rus uçağının düşürülmesi sonrasında yaşanacaklar da piyasalar tarafında yakından izlenecek. yüzde 11,00’e yaklaştı. Gelinen seviyeler itibariyle mevduat faizi yatırımcının ana yatırım aracı olmayı sürdürüyor. Alternatif getiri arayanlar için ÖST ve ÖST fonlar tercih edilebilir.

/ VOLATİL PİYASA Piyasalar açısından siyasi belirsizliğin ortadan kalktığı bir sürece giriyoruz. Ancak bu defa da bölgesel riskler, FED gibi önemli belirsizlikler var. Bu ortamda hisse senedi piyasasındaki volatil süreç devam edecek gibi görünüyor. Bu ortamda hisse bazında seçimlerde daha dikkatli olmak gerekiyor. Yukarı bazlı hareketlerde ise satış fırsatı söz konusu olabilir. Portföylerde getiri için hisse bulundurulabilir.

/ ALTIN ÖNERİSİ SINIRLI Altın, FED’in aralık ayında faiz artıracağına yönelik beklentilerle birlikte kasım ayında 1.100 dolar/ons desteğini kırarak son 5 yılın en düşük seviyelerine kadar geriledi. Rus uçağının Türkiye’nin sınırını ihlal etmesiyle düşürülmesi sonucunda tepki verdi. Sınırda yaşanan gelişmeler izlenecek olmakla birlikte altın için asıl belirleyici konu, FED olmayı sürdürecek. FED’in faiz artıracağı bir süreçte altın yatırımı sınırlı olmalı. Altında baskı sürecektir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.