İLK SADIK MÜŞTERİLERİ BULMAK

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN - Ben Schindel / Kanada

Kanada’da bir ev dekorasyonu şirketi kurdum ve her ne kadar aldığım birkaç ufak tefek işi tamamlamış olsam da ağızdan ağza reklamın çok da fazla potansiyel müşteri yaratmadığını gördüm. Son dönemlerde ise işler iyice azalıp seyrekleşti.

Peki şimdi bu ilk “gerçek” müşterilere nasıl ulaşabilir ve onları bulabilirim? Şirketini kurduğun günden bu yana gösterdiğin başarılar için seni kutlarım. Seçtiğin sektör anlaşılan çat kapı girilmesi oldukça zor olan iş alanlarından biri ve içinde bulunduğun süreç, kendini biraz geri çekip şirketini bir sonraki aşamaya yaptım. Bizim gibi tenis oynamaya bayılan ancak asla profesyonel bir derece edinememiş olanlar için Necker Cup, aslında kendi azmini bu sporun en mükemmel oyuncularına karşı sınayabilecekleri (artı tüm gelirlerinin Virgin Unite gibi ulvi amaçları olanlara gitmesini sağlayabilecek) eşsiz bir fırsattı.

Necker Cup’ın arkadaşça atmosferinde yaşanan çılgınca eğlencenin ortasında bile kendinizi elinizden gelenin en iyisini yapmaya mecbur hissedersiniz. Ne de olsa Novak Djokoviç gibi bir dünya yıldızına karşı servis atarken veya Rafael Nadal gibi bir efsanenin maçta eşi olurken kim korkuya kapılmaz ki?

Baskının yarattığı olumlu yönlerden faydalanabilmeyi öğrenmek gerek tenis sporunda gerekse de günlük yaşamda çok değerli bir beceridir. Heyecanlı senaryolar ve durumlarla yüzleştiğimizde, bunların yarattığı baskılara karşı savaşarak çok daha uyanık, zinde ve dikkatli olabiliriz. Bu sayede performansımızı da artırabiliriz. Ve sakın unutmayın: Bahisler yüksek olduğunda ödüller de yüksek olur ve söz konusu seyahat çok daha eğlenceli bir hal alır. nasıl geçireceğini planlamak için iyi bir zaman dilimi olabilir.

Burada ilk yapman gereken şey, kendine müşterilerin gözüyle bakmaktır. Şirketler kâr etmek için birbirleriyle yarıştıklarında sıklıkla müşteri ihtiyaçlarını göz ardı eder. Böylece kendine bir rekabet avantajı yaratman çok daha kolaylaşmış olur. Belki de müşteri tarafında bir ev için raftan hazır bir tasarım almak yerine seninle çalışmak gerçekten çok daha az süre alacaktır veya ürün yelpazenin içine çevre düzenlemesi, iç dizayn ya da rakiplerinin sunmadıkları diğer hizmetleri de katabilirsin.

1980’li yıllarda insanlar, havayolu şirketimiz Virgin Atlantic’in bu endüstride tutunup tutunamayacağını merak ettikleri günlerde eleştiriler sıklıkla

YILLARIMI ALDI

Beni fazlasıyla geren ve

sinirlendiren bir şeylerin baskısı hiçbir kişinin Atlas Okyanusu’nu adı “Virgin” (Bakir) olan bir havayoluyla geçmek istemeyeceği yönündeydi. Bizim cevabımız ise elimizde sadece tek bir Boeing 747’miz olduğundan az sayıda yolcunun bizim açımızdan sorun çıkarmayacağı şeklindeydi. Ardından bu müşterilere havaalanına limuzinle gidiş-geliş, uçak-içi eğlenceler gibi rakiplerimizin tenezzül etmedikleri seviyede bir ilgi sunmayı başarabilmiştik. İlk küçük müşteri grubumuz, bize karşı fevkalade sadıktı ve çok kısa bir sürede kendimizi büyük havayollarıyla rekabet edebilir halde bulmuştuk.

Burada işin sırrı, kendine gerçekçi beklentiler belirlemekte, sonra beklenmedik ve kullanışlı yollardan o beklentilerin üzerine çıkmakta yatar. Bir satıştan sonra müşteri anketi yapan çoğu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.