DEPREM HAZIRLIĞINDA

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON - Sektörün en büyük artısı, büyüme potansiyelinin yüksek olması. Bu büyümeyle beraber gelen en büyük problem ise kontrolsüz büyüme denebilir. Sektör bu bağlamda standartlara uygun olmayan üretimlerin yapılması veya standartlara uygun olmayan ürünlerin ithal

SATIŞLAR

PERFORMANS

Konut sektöründe 2013 yılında önemli büyüme (yüzde 7) yaşadı. Alınan yapı ruhsatı sayısı 2013 yılında 811 bin adet olurken, konut satışları ilk kez 1 milyonu aştı. 2014 yılında ise inşaat sektöründeki büyümeyi özel sektör inşaat harcamaları sürükledi. Önceki yıla göre bina sayısında yüzde 25,6, daire sayısında yüzde 33,3 ve değerinde ise yüzde 54,4 artış oldu. Konut satışlarında ilk 3 sırayı İstanbul, Ankara ve İzmir alıyor.

İŞ KAZALARI

Sektördeki iş güvenliği açığı ve önemli kısmı ölümle sonuçlanan iş kazaları verileri sektörün itibarını olumsuz etkiliyor. Müteahhitlik işlerinde kayıt dışılık, iş güvenliğine yeterince önem verilmemesi ve denetim olmaması gibi nedenlerle inşaat sektörü iş kazaları ve ölümlü iş kazalarında en yüksek payı alıyor.

KENTLEŞME

İnşaat sektöründe 2015 sonu itibariyle büyümenin yüzde 4 olması bekleniyor. Sektörün öncelikli gündeminde ise olası bir depreme hazırlık var. 2014 yılında tespit edilen 566 bin 629 riskli binanın sadece 12 bin 500’ü yıkıldı. AYİD Başkan Yardımcısı Faruk Tever, “1999 Marmara Depremi sonrası denetimsiz, kalitesiz ve çarpık kentleşmeden kurtulmak için kentsel dönüşümün tamamlamaya odaklanacağız” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.