TÜKETİM ARTIRILACAK

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

KAPASİTE

Maden suyu pazarı, 2014 yılında 608 milyon litre satışla yüzde 9 büyüme gerçekleştirdi. Kişi başı maden suyu tüketimi ise son beş yılda yüzde 40’tan fazla artarak 9 litreye ulaştı. Sektör maden suyu talebini 8-10 yıl karşılayacak dolum kapasitesine sahip. Ancak navlun maliyetinin çok yüksek olması ve Ortadoğu’daki olumsuzluklar nedeniyle ihracat istenilen düzeyde değil.

AMBALAJ

Tüketicide sağlık bilincinin giderek daha çok önem kazanması, geri dönüşümlü şişeden kullan-at şişeye geçiş, meyve aromalı maden sularının pazara girişi ve rekabetin ürün çeşitlenmesini sağlaması sektörü geliştiren faktörler. Kullanılan ambalajlarla ilgili geri kazanım hedeflerinin her yıl artması ise sektör üzerinde ekstra yük oluşturuyor.

HEDEF 2020

Sektörün önümüzdeki dönemdeki temel stratejisi, kişi başına tüketimi artırarak pazarı geliştirmek. Bu nedenle sektör temsilcileri tanıtım faaliyetlerine yoğunlaşacak. Maden Suyu Üreticileri Derneği Genel Sekreteri Levent Sungur, “Önümüzdeki 5 yılda hedefimiz, bu faaliyetler ışığında madensuyu tüketimini kişi başına 20 litreye çıkarmak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.