ÜÇÜNCÜ ÇEYREKTE TARIM VE FİNANSLA BÜYÜDÜK

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

ortaya çıkmadığı için belki çoğumuz farkında değiliz ama bu fatura yavaş yavaş kabarıyor. Ekonomideki yavaş büyüme yüzünden işsizlik giderek yükseliyor. Gelir dağılımı eskisi kadar hızlı düzelmiyor. ürkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015’in üçüncü çeyrek dönemine ilişkin milli gelir verilerini geçen ay açıkladı. Bu verilere göre ekonomideki son durumu şöyle özetleyebiliriz:

Üçüncü çeyrekte reel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) 2014’ün aynı dönemine göre yüzde 4 büyüdü. Aynı dönemde önceki çeyrek döneme göre mevsimsel düzeltilmiş büyüme ise yüzde 1,3 olarak gerçekleşti.

Ekonomi 2015’in ilk çeyreğinde yıllık bazda sadece yüzde 2,5 büyümüştü. İkinci çeyrekte ise büyüme biraz yükselmiş ve yüzde 3,8 olmuştu. Üçüncü çeyrekteki büyüme ekonominin ikinci çeyrekteki performansını koruduğunu ifade ediyor.

Üçüncü çeyrekteki yüzde 4’lük büyüme biraz sürpriz oldu. Çünkü beklentiler, daha düşük ve yüzde 2,5 dolayında bir büyümeye işaret ediyordu. Geçen yıl yapılan iki genel seçimin arasında kalan ve siyasi belirsizliğin had safhaya çıktığı bu dönemde öncü göstergeler iç talepte yavaşlama sinyali veriyordu. İhracattaki düşüş nedeniyle Yoksullukta gerileme yaşanmıyor. Gelişmiş ülkelerle aramızdaki gelir farkı artık kapanmıyor. Gelir dışında eğitim ve sağlık göstergelerini de içeren İnsani Gelişme Endeksi sıralamasında da yerimizde sayıyoruz. dış talepten de pek umut yoktu. Bu dönemde sanayi üretiminin yıllık bazda sadece yüzde 0,3 artış göstermesi de düşük büyüme beklentilerine kaynaklık ediyordu. Büyümenin buna rağmen yüzde 2,5 dolayını bulması beklentisinin gerekçesini ise üçüncü çeyreğin iyi bir yılın yaşandığı tarımdaki pek çok üründe hasat mevsimine denk gelmesi oluşturuyordu.

Esasında TÜİK’in verileri üçüncü çeyrekte iç talepte beklendiği gibi yavaşlama olduğunu, dış talepten de büyümeye fazla katkı gelmediğini gösteriyor. Buna rağmen ekonomideki büyümenin beklentileri aşması ise büyük ölçüde stok artışından gelen 1 puanlık katkıdan kaynaklanıyor. Tarımda işlerin beklenenden daha iyi olması ve finans sektöründe büyümenin sürpriz bir şekilde hızlanması da üçüncü çeyrekte ekonomideki büyümenin beklentileri aşmasının nedenleri arasında yer alıyor. Üretim tarafından bakıldığında yüzde 4’lük büyümenin 1,6 puanının tarımdan, 1,7 puanının finanstan kaynaklandığı görülüyor. Sanayinin büyümeye katkısı ise sadece 0,3 puanda kalıyor.

Üçüncü çeyrekte büyümenin beklenenden yüksek çıkması, 2015’in tamamındaki büyümenin de yüzde 3 dolayındaki beklentileri aşması ihtimalini gündeme getirdi. Dördüncü çeyrekte sanayinin de biraz toparlanması sayesinde 2015’in tamamındaki büyüme yüzde 3,5 dolayında çıkabilecek gibi görünüyor. Ancak bu oranın da yavaş büyüme eşiğinde yer aldığına ve pek de olumlu bir duruma işaret etmediğine dikkat etmek gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.