ENFLASYON BAZ ETKİSİYLE YÜKSELİYOR

Capital (Turkey) - - İŞSİZLİK YÜKSELİYOR -

üketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) enflasyonu 2015’in son ayına yüzde 8,1 düzeyinde girdi. Ekim ayında yüzde 7,6 düzeyinde bulunan enflasyon kasım ayında 0,5 puan yükseldi. Bu yükselişin aralık ayında da devam ettiğini tahmin ediyoruz. 2015 yılı yüzde 8,5 dolayında bir enflasyonla kapanmış olabilir. Aralık ayına ve dolayısıyla 2015’in tamamına ilişkin veriler dergimiz piyasaya çıktıktan sonra açıklanacak.

Enflasyonda işler uzun zamandır kötü gidiyor. 2015 yılı da kötü geçti. Oysa Merkez Bankası 2015’in başlarında çok iyimserdi. 2015’e yüzde 6,1’lik enflasyon tahminiyle girmiş ve üstelik ocak ayında bu tahmini yüzde 5,5’e indirmişti. Bunu yaparken olumlu “baz etkisi” sayesinde yılın ilk yarısında yaşanmasını beklediği düşüşe güvenmiş, ikinci yarıyılda ise enflasyonu yatay seyirde tutabileceğine kendisini inandırmıştı. Ancak bu iyimserliğin pek temeli yoktu. Daha o sıralarda yazdığımız gibi (bkz. Enflasyonun Yol Haritası, Capital, Mart 2015), yılın ilk yarısında baz etkisi sayesinde enflasyonda gerçekten bir düşüş olabilecek gibi görünüyordu ama bu etkinin tersine dönmesiyle ikinci yarıyılda yeniden yükseliş yaşanacağı da açıkça gözleniyordu. Nitekim gerçekleşme de büyük ölçüde böyle oldu.

2015’te kurlarda yaşanan büyük artış enflasyonu çok olumsuz etkiledi. Kurlardaki artış önce bahar aylarında baz etkisiyle yaşanması gereken düşüşü engelledi. Bu düşüş yaz aylarında biraz gecikmeli ve de yetersiz bir şekilde geldi. Yılın ikinci yarısında ise enflasyon bizim beklediğimiz gibi olumsuz baz etkisi yüzünden yeniden yükseldi. Enflasyonun daha da yükselmesini ise petrol fiyatlarındaki düşüş önledi. Petrol fiyatlarındaki düşüş olmasaydı, 2015 yılı çift haneli bir enflasyonla kapanabilirdi.

Henüz aralık ayı verileri elimizde yok ama enflasyonda 2015 yılını da yüzde 5’lik hedefin çok üzerinde kapattığımızı kesin olarak söyleyebiliriz. Hatta yüzde 5’lik hedefin etrafındaki 2’şer puanlık belirsizlik aralığının bile yine dışına taşmış durumdayız. Merkez Bankası 2016 yılına yüzde 6,5’lik enflasyon tahminiyle giriyor. Ancak piyasa beklentileri bunun 1 puan kadar üzerinde bir enflasyona işaret ediyor. Merkez Bankası’nın bu beklentileri kıracak bir para politikası izlemesi gerekiyor. Fakat bu yönde bir işaret yok. ABD’nin merkez bankası olan FED’in aralık ayında beklenen faiz artışını başlatmasıyla, bizim Merkez Bankası’nın da faiz artışına başlayacağı yönünde bir beklenti oluşmuştu. Ancak bu beklenti gerçekleşmedi. Merkez Bankası para politikasında hala top çeviriyor. Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı’nın ve Para Politikası Kurulu’nun (PPK) üyelerinin çoğunun görev süresi 2016’da doluyor. Bu top çevirme bayrak yeni yönetime devredilene kadar sürecek gibi görünüyor. Bu da 2016’da para polikasından pek bir şey beklenmemesi gerektiğini düşündürüyor. Enflasyonda işimiz yine Allah’a kalmışa benziyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.