2016’DAN BEKLENTİLER İYİ DEĞİL

Capital (Turkey) - - İŞSİZLİK YÜKSELİYOR -

erkez Bankası, her ay finansal ve reel sektördeki karar alıcı ve uzman kişiler arasında bir Beklenti Anketi düzenliyor ve bu kişilerin çeşitli makroekonomik değişkenlere ilişkin beklentilerini derliyor. Yeni yıla başlarken bu anketteki 2016 beklentilerine bir göz atmakta fayda var. Aralık ayında düzenlenen son ankete göre, ekonomik kamuoyundaki 2016 yılı beklentileri çok iyi değil. Beş temel göstergedeki beklentileri şöyle özetlemek mümkün:

Finansal ve reel sektördeki karar alıcılar ve uzmanlar, 2016’da ekonominin yüzde 3,4 büyümesini bekliyor. Bu, ekonominin 2016 yılını da yavaş büyümeyle geçirmesinin beklendiği anlamına geliyor. 2016 yılındaki büyüme gerçekten bu düzeyde kalırsa Konjonktür’ün ana yazısında bahsettiğimiz yavaş büyümenin faturası biraz daha kabaracak.

Son Beklenti Anketi’ndeki 12 ay sonrasına ilişkin yıllık enflasyon beklentilerinin uygun ortalaması yüzde 7,6 olarak hesaplanıyor. 2015 yıl sonuna ilişkin enflasyon beklentisi ise yüzde 8,5 düzeyinde. Ekonomik kamuoyu 2016’da enflasyonda biraz düşüş bekliyor ama bu düşüş çok da kayda değer düzeyde değil. Ekonomik kamuoyunun enflasyon beklentisi yüzde 5’lik hedefin çok üzerinde kalırken, Merkez Bankası’nın yüzde 6,5’lik son tahminini de epey aşıyor. Bu beklenti kırılmadan enflasyon hedeflemesinde başarıya ulaşmak pek mümkün değil. Zaten yıllardır da olmuyor.

Ekonomik kamuoyu 2016’da cari açığın 39 milyar dolar olmasını bekliyor. 2015 sonuna ilişkin cari açık beklentisi ise 36,3 milyar dolar olarak görünüyor. Buna göre 2016’da cari açıkta az da olsa artış bekleniyor. Ancak ekonomideki büyüme beklendiği gibi düşük çıkarsa, 2016’da cari açıkta düşüşün sürmesi de mümkün olabilir.

Finansal ve reel sektördeki karar alıcıların ve uzmanların 2016 sonu için dolar kuru beklentisi 3,10 TL seviyesinde. 2015 sonuna ilişkin dolar kuru beklentisi ise 2,94 TL. Bizim bu yazıyı yazdığımız sırada dolar kuru aşağı yukarı bu seviyelerdeydi. Ancak Merkez Bankası’nın aralık ayı Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında faizi yine sabit tutması sinirleri germişti. Çünkü ABD’nin merkez bankası olan FED’in aralık ayında nihayet beklenen faiz artışını başlatmasıyla, bizim Merkez Bankası’nın da faiz artışına başlayacağı yönünde bir beklenti oluşmuştu. Bunun gerçekleşmemesi 2016 yılına ilişkin dolar kuru beklentilerini yükseltebilir. Burada dolar kurunun 2015’te de yılbaşında beklenen 2,41 TL seviyesinin çok ötesine gittiğini belirtelim.

Son Beklenti Anketi’nde 12 ay sonrasına ilişkin “vadesine üç ay ya da üç aya yakın süre kalmış TL cinsi devlet iç borçlanma senetlerinin yıllık bileşik faiz oranı beklentisi” yüzde 10,5 olarak çıktı. Bu ikincil piyasa faiz oranı için 2015 yıl sonu beklentisi ise yüzde 10,6 düzeyinde. Buna göre ekonomik kamuoyu 2016’da çift haneli faizin devam etmesini bekliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.