TÜRKİYE’NİN POTANSİYELİ

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Amerika’da yıllık kişi başı ev dışı yeme içme harcaması bin 900 dolarken Avrupa’da bin 300, ülkemizde ise sadece 300 dolar. Bu rakamlar sektörde, ileriye yönelik gelişme potansiyelini çok açık bir şekilde gösteriyor. Ayrıca İstanbul’da yeme içme alanında ortalama 15 bin mekan bulunuyor. Her gece 350 bin kişi dışarı çıkıyor ve bu da sadece yeme içme sektöründe yıllık 4 milyar dolarlık ciro sağlıyor. Türkiye’nin Avrupa, Afrika ve Ortadoğu’da en hızlı büyüyen pazara sahip olduğunu belirten Tolga Alişoğlu, bu veriler ışığında Türkiye’nin potansiyeli çok yüksek bir ülke olduğunu söylüyor. “Ataşehir gibi muhteşem bir bölgede hem insanımıza hem İstanbul’a hem de ticaret hayatına çok yüksek katma değer katacağımıza inanıyorum” diyor. bölümlerinin organizasyonu gibi konulara eğildiğini anlatıyor.

Projeye dair de kısaca şöyle bir bilgilendirmede bulunuyor: “WaterGarden bir yeme içme-eğlence merkezi. 15 bin metrekare şehir parkına sahip. Her segmentte restoran, kafeler ve kulüpler yer alacak. Su-ateş-ışığın birleştiği dünyanın en önemli şov havuzlarından biri burada inşa ediliyor. Ekstrem spor alanları, botanik parkı, konser alanı, tiyatrosu, sinema salonları, çocuk eğlence alanları, nostaljik lezzet sokağı ve gastronomi duraklarıyla WaterGarden tam bir yaşam merkezi. Bu proje sadece Türkiye’de değil büyüklük ve bütünleşik konsept olarak dünyada bir ilk.”

Alişoğlu, proje hayata geçtiğinde günde ortalama 50 bin civarında ziyaretçi beklentileri olduğunu açıklıyor. “Yatırımın, kira, organizasyon, sponsorluk gelirleriyle yaklaşık 8 yıl gibi bir sürede geri dönüşü olacağını hesaplıyoruz. Yaratacağımız marka değeriyle bu süre daha da kısalabilir” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.