“PREMIUM SEGMENTTE HIZLI BÜYÜYECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Jiyoung Lee, 2 yıldır eşiyle birlikte Türkiye’de yaşıyor. Güney Koreli dünya devi LG’nin Türkiye’deki beyaz eşya operasyonuna liderlik ediyor. LG Electronics Türkiye Beyaz Eşya Başkanı Jiyoung Lee ile dev grubun Güney Kore’nin Seul ve Busan şehirlerindeki tesislerinde bir araya geldik. Lee, beyaz eşyada Türkiye’de özellikle lüks ve premium ürün gruplarıyla hızlı büyüme kaydettiklerine dikkat çekiyor. Dünyada ABD, Ortadoğu ve Uzakdoğu’da pek çok pazarda beyaz eşyada pazar lideri olan LG, Türkiye’de de cep telefonu ve televizyon pazarında elde ettiği başarıyı, beyaz eşya alanına taşımayı hedefliyor. Bu nedenle Jiyoung Lee’nin çok yüklü bir ajandası var.

LG Electronics, 2015’te Türkiye beyaz eşya pazarından yaklaşık yüzde 4 pay aldı. LG Electronics Beyaz Eşya Bölümü’nün globalde son 3 yılda cirosal bazda yıllık ortalama yüzde 4,8 oranında büyüdüğünü söyleyen Lee, şöyle devam ediyor: “Türkiye’de ise bu oran, son 5 yılda cirosal bazda yıllık ortalamada yüzde 20’yi buluyor. 2011 yılına kıyasla beyaz eşyada büyümemiz yüzde 200’ün üzerinde. 2016 yılında beyaz eşya sektöründe cirosal bazda yüzde 20’den fazla büyümeyi öngörüyoruz.”

Türkiye’de beyaz eşya pazarında en hızlı büyüme buzdolabı, bulaşık makinesi ve çamaşır makinelerinde görülüyor. Lee, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi, elektrik süpürgesi, mikrodalga fırın ve klimadan oluşan pazarın yaklaşık 4 milyar dolarlık bir büyüklüğe sahip olduğunun altını çiziyor. Lee, “Büyüyen bu pazarda çift haneli büyümeye odaklandık” diyor. Lee, beyaz eşya

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.