Yeniden konuşmA zAmAnı

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

bakış açımızı ve liderlik kültürümüzü yenilikçi bir yaklaşımla yeniden tanımladık.” Pınar Kalay’ın Vodafone Dönüşüm Liderliği programı hakkındaki anlattıklarını kısaca şöyle özetlemek mümkün:

Programın temel ilkeleri Y kuşağının, çalışma yaşamına ilişkin istek ve ideallerini göz önünde bulundurularak oluşturulmuş.

Yaklaşımın temel noktalarından birisi, “şikâyetleri taleplere çevirmek” anlayışı.

Ekipler sorunla karşılaştıklarında, “Problem nedir?” yerine “Eksik olan nedir?” diye sormayı alışkanlık haline getiriyor. Aksaklıklar açıklıkla dile getiriliyor. Çalışanlar yetkili oldukları alandan daha fazla sorumluluk almaya yönlendiriliyor.

İlişki geliştiren, sonuç odaklı ve ileriye dönük geri bildirimlerle konuşmaya özen gösteriliyor.

üzerine çalışmalarıyla tanınan SHERRY TURKLE, son kitabında konuşmaktan kaçınmanın ilişkilerimizi ve yaratıcılığımızı yitirmemize neden olduğuna dikkat çekiyor. Reclaiming Conversation: The Power of Talk in a Digital Age adlı kitabında, “İşte, evde, siyasette ve aşkta, konuşmak yerine e-postaları veya yazılı mesajları tercih ediyoruz. Böylece dinlemekten, çevremize dikkat etmekten ve en önemlisi duygularımızı açmak zorunda kalmıyoruz” diyen ünlü akademisyen, ciddi bir sorunla karşı karşıya geldiğimizi belirtiyor. Turkle, insanlığın artık teknolojinin sınırlarının farkına vardığını savunuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.