“RİSKLERİ FIRSATA ÇEVİRECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - ÖZEL ARAŞTIRMA - ÖMER YÜNGÜL / ZORLU HOLDİNG CEO’SU

ORTADAN KALDIRAMIYORSAN YÖNET

Riskleri ortadan kaldırmak gibi bir şansımız yok, ancak yönetebiliriz. Maddi kaynaklar, ülke değerleri ve insan kaynağı olmak üzere 3 farklı kaynağımız var. Biz de bu üç kaynağı çok iyi değerlendirerek riskleri yönetiyor ve krizleri uzun dönemli fırsata çeviriyoruz.

ÜÇ RİSK ÖNEMLİ

2016 yılı için dış kaynaklı üç risk var: FED’in faiz artırım sürecine piyasaların vereceği tepkiler, dış finansman imkanının daralması ve bölgesel politik istikrarsızlıklar… Grup olarak yaptığımız başarılı işlerle kredibilitemizi her geçen gün yükseltiyoruz. Zorlu Enerji’nin kısa bir süre önce Türkiye’nin önde gelen dört bankası ile 815 milyon dolar değerinde özel bir kredi anlaşması imzalaması bunun en büyük göstergesi.

YATIRIMA DEVAM

27 bine yaklaşan bir istihdamımız var. 2016 yılında yüzde 6 civarında istihdam artışı öngörüyoruz. Yatırım harcamalarımız 250 milyon dolardan aşağı olmayacak. 2015 yatırımlarımızın meyvesini almaya başladığımız bir yıl oldu. 2016’da mevcut faaliyet alanlarımızdaki yatırımlarımızı derinleştirmeye devam edeceğiz.

STRATEJİK YATIRIMLAR

Avrupa pazarıyla ilgili Vestel’in Sharp ile yaptığı anlaşmadan sonra bu yıl da İspanyol telekom şirketi Telefonica de Espana ile internet tabanlı televizyon üretimi için proje planlıyoruz. Güney Amerika ve Afrika gibi pazarlar için araştırmalarımız sürüyor. Türkiye pazarında farklı faaliyet alanlarında yaptığımız yatırımlarla pazar payımız yüzde 29’u aşmış bulunuyor. Bu stratejik yaklaşımımızı güçlendirerek olası risklere karşı daha dirençli olacağız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.