AJANDADAKİ GLOBAL BAŞLIKLAR

Capital (Turkey) - - ÖZEL ARAŞTIRMA - BURAK TANSAN / BCG GENEL MÜDÜRÜ VE YÖNETİCİ ORTAĞI

İHRACAT STRATEJİSİ

Rusya ile yaşanan gelişmeler nedeniyle cari açığı kontrol altına almak daha da zorlaştı. Rusya, “2023 yılı 500 milyar dolar ihracat hedefi stratejik planı” çalışmasında 24 sektörle en fazla sayıda sektör tarafından hedef alınan pazar konumundaydı. Rusya ile ekonomik ilişkilerde kalıcı bir değişiklik, Türkiye’nin ihracat stratejisini de yeniden gözden geçirmesini gerektirebilir. Gümrük Birliği’nin kapsamının genişletilmesi de Türkiye için eskiden olduğundan da önemli bir noktaya gelmiş durumda.

ÇİN VE ABD

Dünya ekonomisindeki son konjonktürel durum coğrafyalar bazında oldukça büyük farklılıklar ve etkileşimler içeriyor. Çin’in yatırım temelli büyümeden tüketim temelli büyümeye geçişinin ne kadar sağlıklı ve hızlı olacağı önemli. ABD ekonomisindeki toparlanmanın dünyadaki büyümeyi destekleyecek kadar güçlü olup olmadığı merak konusu. FED kararları kapsamında yeniden şekillenen sermaye akışlarının gelişmekte olan ülke ekonomilerine etkisini izleyeceğiz.

SIKIŞANLAR

Avrupa’da güçlü desteklere rağmen istenilen seviyelere gelmeyen büyümesinin ne şekilde gelişeceği de oldukça yakından takip edilecek. Gelişmekte olan ülkelerin, Çin’in azalan talebi, ABD’deki büyüme ile ABD’ye geri dönen sermaye yatırımlarıyla iki yönden sıkışmaları ve bu zorlukla nasıl başa çıkacakları da çözülmeyi bekleyen sorunlar arasında.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.