“KİŞİYE ÖZEL KAMPANYAYA GEÇTİK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

üzerine takip sistemleriyle giderek verimlilik anlamında çok pozitif gelişimler yakaladık.

Bu çalışmalarının sonucu ne oldu? Ne kadar tasarruf sağladınız?

Perakendede verimlilik her kapıyı açar. 2015’te açtığımız 250’nin üzerinde mağazanın bir bölümünü verimliliğin yarattığı kaynakla açtık. Faaliyet kârımız, dünya benchmark seviyelerine geldi. Bu, sağlıklı ve verimli büyümenin önemli bir göstergesi. Bu yılın satışı gelecek yılın yatırımının çimentosunu, harcını hazırlıyor. Perakendede olması gereken sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme yolu da budur. Özümseyerek büyüme ve verimlilik esaslı stratejinin yarattığı faydanın en net sonuçlarından biri de istihdama katkı oldu. 2015’te 4 bin 500 yeni istihdam gerçekleştirerek verimlilikte yakaladığımız başarıyı topluma katkıya çevirdik.

Büyümeyi sürdürülebilir kılmak için neler yapıyorsunuz?

Her eriştiğimiz noktada mağazacılığımızı çeşitlendirdik. Mağazaya göre müşteri değil, müşterilere göre mağaza yapmayı hedefledik. Müşteri talebine göre dönüşebilen mağaza yapımız, bizim penetrasyonumuzu, erişim gücümüzü artırdı. M-Jet’ten MMM’lere ve 5M’e kadar farklı tipteki mağazalarımızla müşterinin karşısına tam yerinde ve tam zamanında çıktık. Alım gücünün kuvvetli olduğu, seçkin lezzetlerin çok talep edil- diği yerlere Macrocenter’larla ulaştık. E-ticaret ve dijitalin önemini çok evvelden, 1997’de gördük. Sanal market, mobil market, çoklu kanal gibi kavramları Türk perakendesine biz taşıdık. Aynı zamanda otel, restoran, cafeler gibi toplu alım yapan yerler için toptan satışları başlattık. Tabii büyümemiz sadece bunlarla da sınırlı değil.

Büyümenizde başka neler etkili oldu?

EYE-TRACK TEKNOLOJİSİ

Yeni nesil perakende mağazalarımızda eye-tracking araştırmasıyla müşterilerin ilgi gösterdiği reyonları belirliyor, yol haritası kuruyoruz. Çalışanlarımız geliştirdiğimiz akıllı kimlikleriyle fiyat sorgu, stok ve etiket basma işlemlerini yapabiliyor.

KİŞİYE ÖZEL PROMOSYON

Money Club Card’la takip ettiğimiz 6 milyon hane bize tüketicilerin alışveriş alışkanlıklarını anlamak konusunda önemli bilgiler veriyor. Geçtiğimiz yıllarda Club Card’la tüketiciye puan uygulaması yapıyorduk. Şimdi elimizdeki verinin gücüyle her müşteriye özel promosyon yapar hale geldik.

YENİ PROJE

“Tam Bana Göre” diye yeni bir uygulamaya geçtik. Bu uygulamamızla ciddi anlamda fark yaratıyoruz. Müşteri bu aplikasyonu alışveriş yapmadan önce açarsa o gün kendisine özel tanımlanmış kampanya ve indirimleri öğrenecek. Bunu yapmak bizim için müthiş bir kabiliyet. Akıllı telefon kullanmayan müşterilerimiz kendilerine özel kampanyaları anında kasa fişinden öğrenebiliyor.

“İLETİŞİM MALİYETLERİNİ AZALTTIK”

Birçok mağazamızda ücretsiz Wi-Fi hizmeti vereceğiz. Bu sistemle önceden aplikasyonu indiren kişilere mağazada dolaşırken özel indirim ve kampanyaları duyuracağız. Böylece mağazada müşterinin mobilitesini takip edeceğiz.

Son 2-3 yıldır iyi tarım uygulamaları ve tazelik konularında ciddi mesafeler kaydettik. Artık tarladan rafa taze gıdaları 30 saatin içinde getirebiliyoruz. Taze ürünler Migros’un beşi bir yerdesi oldu. Taze gıda en önemli çekim gücü olmaya devam edecek. Bu alanda yarattığımız farkın, meyvelerini toplamaya devam edeceğiz. Alışveriş deneyimini yaşatan, sepeti geliştiren bir diğer unsur da çeşit ve marka zenginliği. 3M Migros’larda 15 bin civarında mal var. 300 metrekarelik mağazalarımızda dahi 3 bin çeşit mal bulundurabiliyoruz.

Tüm bu çalışmaların satışlara yansıması nasıl oldu?

Tazelik konusuna yaptığımız yatırımların sonucunu son dönemde artan müşteri trafiğimizde görüyoruz. Bu yıl, yüzde 16 mertebesinde ciro büyümemiz var, müşteri sayımızdaki artışımız ise yüzde 13 seviyesinde. Yeni müşteri nereden geldi? Çok net görüyoruz ki yeni müşteri orta

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.