“KASA KUYRUĞU YÜZDE 20 AZALDI”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

22 YILLIK SÜREÇ

Değişim ve dönüşüm sürecine 22 yıl önce başladık. Katman katman yatırımlarımızı gerçekleştirdik. Teknolojiyi daha verimli olmak, daha etkin büyümek ve müşterilerinize yakın olmak için önemli bir araç olarak görüyoruz.

“VERİLERİ HIZLI İŞLİYORUZ”

Kurduğumuz bütünleşik sistemler sayesinde verileri hızlıca işleyip değerli bilgilere dönüştürüyoruz. Bu sayede B2B, sanal market, mobil alışveriş, jet kasa, CRM uygulamaları, mobil raporlama ve veri ambarı projelerini geliştirdik.

YÜZDE 35’İ JET KASA’DAN

Yıllarca yatırım yaptığımız kasiyersiz kasa projemiz jet kasanın şimdi meyvelerini topluyoruz. Kasiyersiz kasaların çalışan/saat verimliliğine yüzde 15 katkısı var. Jet kasalarla mağazalarımızdaki kasa kuyruğu yüzde 20 düştü. Artık Migros’larda yapılan işlemin yüzde 35’i jet kasalardan geçiyor. mentlerini kucakladık. Fiyatlarımız enflasyonun altında kaldığı için piyasa ortalamasının gerisinde fiyat artışı var. Kasım sonu itibarıyla tüm formatların ortalamasında sepet ortalamamız 30 TL civarında. Bizim için önemli olan sepetin içine giren ürün miktarını artırmak. 2015’te kaç yeni mağaza açtınız? Geçen yıl 200, bir önceki yılsa 150 civarında yeni mağaza açmıştık. 2015’te ise mağaza açma hızımızı da artırdık. Bu yılı 250’nin üzerinde yeni mağaza açılışıyla tamamlayacağız.

Migros’ta geçen yıl, hisse değişimi tamamlandı. Bu durumun size nasıl etkisi oldu?

Anadolu Endüstri Holding’in şirketimize ortak olması bizim için çok önemli bir konu. Migros’un ilginç bir geçmişi var. 61 yıl içinde Migros birkaç kez önemli hissedar değişiklikleri yaşadı. Yeni dönemde, Migros’un Anadolu Endüstri Holding gibi stratejik bir hissedarı var. Bu durum, uzun vadeli bakışta bizim için çok kıymetli bir değer. Yeni hissedarımız Türkiye’nin en saygıdeğer kuruluşları arasında. Bir artısı da sektörümüzü yakından tanıması. Bu, bizim için çok önemli bir değer.

Yeni hissedar yapısı sonrası stratejinizde, hedeflerinizde bir değişiklik olacak mı?

Mevcut planımızı koruyarak ve bunu güçlendirerek yolumuza devam etme kararı aldık.

Migros’un yerleşik, oturmuş 4 temel stratejisi var. Bu 4 unsur, büyüme, penetrasyon, verimlilik ve alışveriş deneyimi. Bu stratejileri temel olarak benimsedik. Burada bir farklılaşma öngörmüyorum. Çevre coğrafyalarla ilgili hem bizim yüksek arzularımız var hem de Anadolu Endüstri Holding’in çevre coğrafyada başarılı işleri mevcut. Bu durum bize orta ve uzun vadede çevre coğrafyalarla ilgili ekstra bir iştah katacak.

Yeni ortaklık size nasıl bir sinerji katacak?

Anadolu Endüstri Holding ile önümüzdeki dönemde daha yüksek yatırım adımlarına geçeceğimizi görüyorum. Öncelik her zamanki gibi Türkiye olacak. Ancak Türkiye’yle sınırlı kalmayacağız. Orta vadede daha farklı ülkelere de gireceğimiz bir yapıya geliriz.

Yurtdışında toplam kaç mağazanız var?

Yurtdışında şu anda 47 mağazamız var. Ancak çevre coğrafyalar sürekli radarımızda.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.