ÇEÇE İBRAHBRAHB İM N 2 0 1 6 ’ D A

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA - Nurol İnşaat’ın ve savunma sanayi şirketlerimizin 2016 yılındaki öncelikli hedefi, mevcut durumda edinilmiş projelerin tamamlanarak teslim edilmesi ve aynı zamanda coğrafi anlamda yeni pazarların edinilmesi. Nurol İnşaat’ın, 2016 yılında Sub Sahra Afrika

CEO’ların yeni yılda uygulamakta en çok zorlanacakları kararlara gelince... Ant Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Okay, bulunduğumuz coğrafyadaki belirsizlikler nedeniyle yurtdışında pazar payını korumanın büyük önem arz edeceğini söylüyor. Türkiye’de 3 bine yakın kişiye istihdam sağlayan Arvato Türkiye’nin genel müdü-

SATIN ALMA

YATIRIM PLANI

rü Soner Casur, asgari ücretteki belirsizliğin ya da yüksek bir artışın kendilerini etkileyebileceğini düşünüyor. “Bu uygulamada önümüzü gördükten sonra yeni yatırımlara odaklanmaya başlayacağız” diyor.

Gübretaş Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Güvendi, sektörün hammadde kaynağı ithalata dayalı olduğu için kurlarda yaşanacak hareketliliğin kendilerini zorlayabileceğini ifade ediyor. Arbel CEO’su Hüseyin Arslan da artan terör olayları ve jeopolitik riskleri de göz önünde bulundurduklarında yatırım kararı almanın zorluğuna dikkat çekiyor. Bu ortamda CEO’lar birçok kararı hayata geçirirken daha ince eleyip sık dokumak niyetinde. Örneğin Arvato Genel Müdürü Soner Casur, şirket satın almaları ve yeni işlere girme konusunda çok hassas bir yaklaşım içinde olacaklarını söylüyor.

Electrolux Genel Müdürü Semih Orcan, birçok alandaki belirsizlikten dolayı büyümeye yönelik tüm adım ve planlarını belirsiz bir tarihe ertelemelerinin kaçınılmaz olacağını açıklıyor. İnci Deri Yönetim Kurulu Başkanı Ali Murat Kızıltaş da döviz kurlarındaki oynamaların yurtdışı yatırımları zorlaştıracağına belirtiyor. Faik Sönmez Yönetim Kurulu Başkanı Mete Sönmez, artık ana konunun risk analizi yapmak olduğunu düşünüyor, “Yeni yatırımları çok dikkatli yapıyoruz. Şu anda genel durumu gözlemleyerek beklemedeyiz” diyor. Acer Türkiye Ülke Müdürü Sinan Kender de Suriye konusu ve bunun iş dünyasına getirebileceği negatif yansımanın kendilerini düşündürdüğünü anlatıyor. “Şu anki durumda Türkiye’ye yatırım çekmekte zorluklar yaşıyoruz” diye konuşuyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.