YENİ MOLEKÜL ÇIKARILABİLİR Mİ?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Ciromuzun yaklaşık yüzde 6,5’ini AR-GE faaliyetlerine ayırıyoruz. 2008’de Türkiye’nin akredite olmuş ilk ve en büyük ilaç AR-GE merkezini açtık ve bu yıldan itibaren yaklaşık 140 milyon dolarlık yatırım yaptık. En yeni formülasyon ve analitik metot gelişt

İMKANIMIZ YOK

Türk ilaç şirketleri olarak biz de yeni molekül bulabiliriz, bunu çok uzak bir ihtimal olarak görmüyorum. Ama bunun için bütçe, yetişmiş insan kaynağı ve tecrübe çok önemli. Türkiye’de AR-GE teşvikleri yeni verilmeye başlandı. Bu haliyle de yeterli değil. Güney Kore ve Hindistan’da büyük teşvikler var. Bizde önce yatırım yapın, kazanın, kazandıktan sonra bu yatırımı düşeriz deniliyor. Halbuki orada 100 TL’lik bir yatırıma hemen 150 TL’lik teşvik alıyorsunuz. Bizim yeni moleküle yatırım yapacak imkanımız yok. Bir molekülün bulunması için en az 300-400 milyon dolarlık bir yatırım yapılması gerekiyor. Hiçbir yatırımcı, 300-400 milyonluk bir fonla bulunup bulunmayacağı belli olmayan bir moleküle yatırım yapmak istemiyor. Devlet teşviki şart. Bunlar ilaç sektörünün kârlı hale gelmesi ve birikim oluşmasıyla yapılabilecek şeyler.

105 PATENTİMİZ VAR

rilerine göre Türkiye’de biyoteknolojik ürünler değer bazında, hastane ihaleleri hariç, toplam reçeteli ilaç pazarının yüzde 23’ünü oluşturuyor. Abdi İbrahim olarak bu devrime ayak uydurarak, Türkiye’nin en büyük ilaç üretim tesisi AbdiBio’yu kurmak için önemli bir adım attık ve 2015 yılı Haziran ayında tesisin temel atma törenini gerçekleştirdik. 100 milyon dolarlık bir yatırımla hayata geçen AbdiBio, Türk ilaç sektörünün geleceği için umut verici bir adım. Bu tesis ne zaman faaliyete başlayacak? Şu anda inşaatın kabası bitti. 2017 Ocak ayında üretime geçeceğiz. Sektörde ilk olacağız. Tesisimizde, kimyasal yöntemlerle üretilen ilaçlarla tedavi edilemeyen kanser, diyabet, romatizma, merkezi sinir sistemi ve kan hastalıklarında kullanılan biyoteknolojik ilaçları üreteceğiz. Üreteceğimiz biyoteknolojik ilaçları Türkiye’de kullanıma sunmanın yanı sıra yurtdışında faaliyet gösterdiğimiz ülkelere de ihraç etmeyi hedefliyoruz. Böylece ithalatın azalmasında ve ihracatın artmasında rol oynayarak, cari açığın düşürülmesi için çift yönlü bir katma değer yaratmayı amaçlıyoruz. Ayrıca yetişmiş insan gücünün az olduğu biyoteknoloji alanında, yurtdışından uzmanlar getirerek know how transferi sağlayacak, yeni uzmanlar yetiştirerek sektöre ve ülkemize önemli katkıda bulunacağız.

AbdiBio dışında yeni yatırım planlarınız var mı? Önümüzdeki dönemde yatırımlarınız özellikle hangi alanlarda gerçekleşecek?

Biz biraz Türkiye’nin dışına çıkmak istiyoruz. AbdiBio dışında Kazakistan ve Cezayir’de olmak üzere yurtdışında da fabrika yatırımlarımız var. 2013’te inşaatına başladığımız Kazakistan’ın en modern ve son teknoloji ekipman donanımına sahip olan üretim tesisimiz, 2015 yılında faaliyete geçti. Bu tesisimizle ilk kez Türkiye dışında bir noktada üretime geçmiş olduk. Kazakistan’dan sonra Cezayir’de de ülkedeki ilaç sektörünün en modern fabrika yatırımına başladık. Buradaki üretim tesisimizin açılışını 2016 yılında yapacağız. Başka ülkelerle de çalışıyoruz. Kanada’dan İngiltere’ye kadar 50 ülkeye ihracat gerçekleştiriyoruz. Ama ilaç sanayi 170 ülkeyle çalışırken bizim çalıştığımız ülke sayısı 50. Dolayısıyla başka yerlere de yatırım yapmayı düşünüyoruz.

Yurtdışında ortaklıklarınız var. Yeni ortaklıklara ve satın almalara açık mısınız?

Yeni ortaklıklara açığız. Satın alma anlamında da hem Türkiye’de hem yurtdışında fırsatlara bakıyoruz. Zaten bizim büyümemiz sadece yeni ilaçlar getirerek ve biyoteknolojiyle olmayacak.

Bizi satın alın yönünde teklifler alıyor musunuz?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.