“EN KÖTÜ SENARYOYA GEÇİŞ BAŞLIYOR”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

PRAGMATİK BAKIŞ

Kârlılık duygusal refleks değil, pragmatik bakış açısı gerektiren bir konu. Benim görüşüm, rekabetçi olabilmek adına kârlılıktan fedakarlık etmek diye bir kavramın kabul edilemez olduğu. Kârlılık bir hesap işidir. Stratejik planlar, bütçe hesaplamaları, performans-verimlilik analizleri ve nakit akışları bilimsel çalışmalardır. Bu çalışmalar sonucu ortaya çıkan maliyetler de elde edilen sonuçlar da ölçülebilir olmalı.

DÜZELTME ZORUNLULUĞU

Türkiye’nin girdi maliyetleri, 2015 Ocak ayından bu yana dolar bazında yüzde 35, Euro bazında ise yüzde 16 artmış durumda. Durum böyle olunca, artan kur maliyeti bir taraftan giderleri artırdığı gibi, diğer taraftan kârlılık konusunda yeniden hesaplama, düzeltme zorunluluğu doğuruyor. Kârlılıktan “fedakarlık” etme refleksi ile hareket etmeyi tercih eden şirketler yüzünden aslında durum daha da kronikleşiyor. Bu nedenle en kötü senaryo olan “sıfır kârlılığa doğru düşüşe geçiş” başlıyor.

SÜRDÜRÜLEBİLİR BÜYÜME

İncekaralar olarak, pazar tecrübemiz, güçlü sermaye yapımız, paydaşlarımız ve insan kaynağımız ile pazar payımızı daha da artırarak, mevcut kâr marjımızı korumayı ve sürdürmeyi istiyoruz. Sürdürülebilir büyümenin peşindeyiz. Büyük hedefleri gerçekleştirmek için kurulan ve bu bilinçle yaşayan bir şirketiz. Temiz rekabet koşullarında doğru hesap yapmaya devam edeceğiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.