“FEDAKARLIĞIN KARŞILIĞINI ALDIK”

Capital (Turkey) - - ARAŞTIRMA -

BİLİNİRLİK İÇİN TAVİZ VERDİK

Mevcut şartlarda büyümek ve pazar payımızı artırmak için kârdan fedakarlık yapmak zorundayız. Temmuz 2011’de Daikin Türkiye olarak faaliyete geçerken, 3 ve 5 yıllık planlarımızı yapmış ve programımızı; hızlı büyüme üzerine kurmuştuk. Ancak bu stratejiyi yüksek kârlılık üzerine değil, yüksek verimlilik üzerine konumlandırmıştık. Dünyada 91 yıllık bir markayız ancak Türkiye’de bireysel kullanıcı açısından yeni bir markaydık. Marka bilinirliğimizi artırmak için kârımızdan taviz verdik.

REKABET YOĞUN

Bunun yanı sıra iklimlendirme Türkiye’de rekabetin çok yoğun olduğu alanlardan biri. Ayrıca gayrimenkul sektöründeki gelişmeler bizi doğrudan etkiliyor. Konut satışlarının duraklaması, büyük projelerin ötelenmesi gibi faktörler bizim satışlarımıza hemen yansıyor. Bu nedenle bir yandan büyümek, diğer yandan pazar payınızı yükseltmek istiyorsanız; işletme verimliliğini artırmak ve kârdan fedakarlık yapmanız gerekiyor. konuşuyor. Bazen sadece yeni bir pazar için değil yeni bir ürün için de kârdan vazgeçilebiliyor. Asus Sistem İş Grubu Türkiye Ülke Müdürü Bora Aras, BT ürünlerinde büyümek için kârdan taviz verdiklerini dile getiriyor.

Start up şirketler de tutunmak için sıklıkla kârdan fedakarlık yapıyor. Örneğin son dönemin en hızlı büyüyen start up’larından Mealbox’ın kurucu ortağı Murat Demirhan, bu yıl bir önceki yıla göre 7 kat büyürken kârlılığı ikinci plana attıklarını söylüyor. “Büyümek için kârın yüzde 50’sine kadar taviz vermek gerekebiliyor” diyor. Her ne kadar iş dünyasında rekabet baskısı birçok şirketi kârdan vazgeçmeye itse de bu konuda taviz vermeyi kabul etmeyenler de var. Dardanel, Derimod, Desa ve Dupont bu şirketlerden sadece birkaçı…

Dardanel Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, sektördeki 31 yıllık tecrübesine dayanarak kârdan vazgeçerek hiçbir şey yapmamayı benimsediğini söylüyor. Pazar lideri olmalarının avantajıyla rekabet baskısının kendilerini yönlendirmediğini belirtiyor. “Önümüzdeki 3 yılda yüzde 65 oranında büyüme ve EBITDA’yı da yüzde 15’ten yüzde 20’ye taşımayı hedefliyoruz” diyen Önen, bu hedefe ulaşmak için üretim maliyetlerini kontrol edeceklerini ve katma değerli yeni ürünler sunacaklarını söylüyor.

2009 yılından itibaren hızlı bir bü-

PAZAR PAYI ARTTI

Sonuçta yaptığımız fedakarlığın karşılığını da aldık. Bir yandan yüzde 10 olan sektör ortalamasının çok üzerinde büyürken, diğer yandan marka bilinirliğimizi hedeflediğimiz noktaya taşıdık. Pazar payımız da yüzde 35’lere yükseldi. Ancak bundan sonraki süreçte yerimizi korumak ve yeni hedeflere odaklanmak durumundayız. Mevcut konjonktürde bunu yapabilmek için, kârlılığı bir süre daha ikinci planda tutmak, bunun yerine verimliliğe ve işletme maliyetlerini minimum düzeyde tutmaya devam etmek durumundayız. yüme temposu içinde olan Derimod, son 5 yıldır yüzde 23’ler civarında büyüyor. EBİTDA’larının da buna paralel olduğunu anlatan Derimod Yönetim Kurulu Üyesi Murat Zaim, “Büyürken kârlılıktan fedakarlık yapmadık çünkü gelirlerimizi artırırken verimlilik konusuna ve maliyetlerimizi düşürmeye de gereken önemi gösterdik” diye konuşuyor.

Desa ise “eder fiyat” politikasıyla kârdan vazgeçmeyenlerden… Desa CEO’su Burak Çelet, “Özellikle ayakkabı sektöründe yaşanan ve şirketleri çok büyük sıkıntılara sokabilecek rekabetin içinde olmayı düşünmüyoruz” diyor. DuPont Türkiye Ülke Müdürü Halide Aydınlık da inovasyona, operasyonel verimlilik ve maliyetlere odaklanarak kârdan taviz vermemeyi başardıklarını söylüyor. Ne pahasına olursa olsun pazar payını artırma stratejisini doğru bulmadıklarını ifade eden Empera Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Kaplan, “Sürdürülebilir büyüme sağlayacak kadar kâr elde etmek bizim için çok önemli” diye konuşuyor.

Her şirketin kârdan taviz vermemek için uyguladığı stratejiler ise farklılık içeriyor. Örneğin Fakir yenilikçi ürünleri pazara sunarak, Ariş pırlanta kalite ve fiyat dengesini sağlıklı oturtarak, Securitas müşteriye istediği çözümleri sunarak, Sun Tekstil tasarıma odaklanarak, Şahin Sucukları ürün yelpazesine sürekli eklediği inovatif ürünlerle, Selekt Bilgisayar kazancını pazarlama ve kanal geliştirmeye yatırarak kârdan taviz vermek zorunda kalmadığını açıklıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.