“ÖNÜMÜZÜ NET GÖREBİLECEĞİMİZ BİR YIL OLACAK”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

ENDİŞELER

2016 yılının yaşanan belirsizliklerin azaldığı, ülke olarak önümüzü daha net göreceğimiz bir yıl olacağını öngörüyoruz. Global anlamda da ekonomiyi en yoğun etkileyen faktör FED’in faiz artırımlarına ilişkin kararı. Bir başka önemli gelişme ise Çin, Hindistan gibi gelişmekte olan ülkelerin büyüme hızındaki düşüşün yarattığı endişe.

TÜRKİYE

Bölgesel sorunlar ve global ekonomik endişelere rağmen Türkiye, 3’üncü çeyrekte yüzde 4 büyüyerek beklentilerin üzerinde bir performans gösterdi. Bu paralelde Türkiye’nin 2016 yılı kredi notunun da artacağını ümit ediyoruz. 2016 yılında ülke ekonomisinin OECD, IMF öngörülerini yakalayarak yüzde 3,6 seviyesinde gerçekleşeceğini düşünüyoruz. çerçevesinde devam eden büyük projelerimiz var. Arkasının geleceğini tahmin ediyoruz. Akdeniz’de Mısır ve İsrail’in geliştirileceği offshore doğalgaz projelerinde, Hazar Denizi’nde edindiğimiz tecrübeyle rekabetçi bir konumda olabileceğiz. Uzakdoğu’da önemli büyüklükte projeler takip ediyoruz. Şartlar uygun olduğu takdirde 2016-2017 yıllarında o coğrafyalarda da faaliyet göstermeye başlayabiliriz. Türkiye’de yap-işlet, yap-işlet-devret projelerine ve kendi yatırımlarımıza bakıyoruz. Türkiye, hala yüzde 3,5-4 oranında büyümenin gerçekleştiği bir ülke ve ülkemizdeki her türlü fırsatı takip etmeye devam edeceğiz.

Bu yıl yenilenebilir enerjiye girme kararınızdan bahsedilmişti. Sektörde elden çıkarmalar var. Bu fırsatları mı değerlendireceksiniz?

Evet, öyle olacak. Değerlendirme aşamasında olduğumuz projeler de var. Ama bunların hangisi olur, olmaz bilemiyoruz. Jeotermale, güneş enerjisine bakıyoruz. Jeotermalde, ihaleye çıkan yer altı kaynakları oluyor, onlara ilgi gösteriyoruz. Rüzgarda biraz geç kaldık. Buradaki büyümemiz de inorganik olabilir.

Enerji dışında orta ve uzun vadede girmeyi düşündüğünüz farklı sektörler var mı?

Petrokimya önemli bir alan. Petrokimyada ileriye dönük bir artışın olacağını düşünüyoruz. Gaz ve petrolün sadece enerjide kullanımı belki azalacak ama petrokimya konusundaki kullanımın ciddi biçimde artacak. O yüzden biz de antenlerimizi biraz o tarafa çevirdik. Dolayısıyla bir yerde azalacak bir imkanı, diğer tarafta fırsata çevirme şansı yakalayabileceğiz. İran’dan petrokimya sektörü, ticaret ve perakendeye kadar uzayan çok geniş bir yelpazede ilgi var. Büyük bir ülke ve ekonomi, dolayısıyla toplantılar görüşmeler yapıyoruz. Radarımıza aldık ama ambargo henüz kalkmamışken ve Suriye politikasında ters düşüldüğü

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.