“İYİ İŞ İÇİN İYİ ÖDEMEK LAZIM”

Capital (Turkey) - - YÖNETİM -

işverenin verilerini değerleyerek oluşturduğu rapora göre Türkiye’deki konjonktürel değişimler mevcut işlerin ücretlerini de değiştirdi. Poyraz Danışmanlık’ın kurucusu Ali İhsan Poyraz, bugünle 30-40 yıl öncesinin yüksek ücret ödeyen sektörlerinin ve işlerinin farklı olduğunu söylüyor.

Poyraz, “30- 40 yıl önce Türkiye’de fabrika, üretim müdürlerinin ve mühendislerin ücretleri yüksekti. 80’lerde Özal döneminde dış ticaret şirketlerinde çalışan kişiler kıymete bindi, ücretleri tavan yaptı. 1990’larda finansçıların, bankacıların maaşları yükseldi, sonra bir finansal kriz patladı, bankacılar işsiz kaldı ve dolayısıyla maaşları düştü” diyor.

Poyraz’a göre bugünün yüksek ücret artışı yaşayan sektörlerinin başındaysa inşaat ve kimya sektörleri bulunuyor.

Towers Watson Türkiye Ücret Araştırmaları Yöneticisi Kerem Tuzlacı da bugün genel piyasa ücretlendirmelerine göre Türkiye’de en yüksek ücreti enerji, ilaç ve teknoloji sektörlerinde faaliyet gösteren şirketlerin Towers Watson’ın araştırmasına göre Türkiye’deki şirketlerin yaklaşık yüzde 65’i sektör ortalamasında ücret verirken, sadece yüzde 10’u piyasanın üzerinde ücret ödüyor. Türkiye’de ücret lideri şirketlerin başındaysa yabancı şirketler ilk sırada yer alıyor.

Türkiye’nin en büyük bordro şirketlerinden Datassist’in genel müdürü Ayşe Nazmiye Uça, ücret ve yan haklar konusunda güçlü ve global standartları olan şirketlerin ücret skalasında en tepede yer aldığını belirtiyor.

“Türkiye’deki uluslararası şirketler, daha yüksek maaşlarla piyasada varlıklarını sürdürüyor” diyen Uça’ya göre bu durum çok uluslu şirketlerin ücret ve yan haklar konularında izledikleri global kodlardan kaynaklanıyor.

Pedersen & Partners Türkiye Ortağı ve Ülke Müdürü

“ÇOĞU DOĞRU DEĞİL”

Türkiye’de şirketler reel ücretleri doğru açıklamıyor. Herkes ödediği ücreti yüksek gösteriyor, gerçek durumu yansıtmıyor. Birçok firma çalışanlarına ödediği reel ücretin çok altında maaş ödüyor. ‘Çalışanıma net 3 bin TL veriyorum” derken aslında bunun 3’te birini ödüyor.

SEKTÖRÜN ÜZERİNDE

Alarko olarak sektör ortalamasının üzerinde ücret veriyoruz. Bunun da en önemli nedeni iyi iş yapmak istiyorsanız iyi eleman seçmek zorundasınız. Bu nedenle biz de sektör ortalamasının üzerinde ücret veriyoruz. Sadece Türkiye’de değil yurtdışında da çalışanlarımıza iyi ücret verdiğimizi düşünüyorum. İyi adamları hala bünyemizde tuttuğumuza göre demek ki iyi ücret veriyoruz.

ÜLKEYE GÖRE DEĞİŞKEN

Her ülkenin kendine göre ayrı bir ücret sistematiği var. Biz de buna göre ücret politikamızı belirliyoruz. Bazı ülkelerde yüzde 20, bazılarında ise yüzde 50’ye kadar ortalama ücret seviyelerinin üzerine çıktığımız durumlar oluyor.

YURTDIŞINDA İKİ KAT ÜCRET

Yurtdışında önemli yatırımlarımız var. Buralara sürekli Türkiye’den yeni elemanlar, mühendisler, teknisyenler ve işçiler götürüyoruz. Bunun yanında idari personel olarak finans, muhasebe ve depo elemanları da istihdam ediyoruz. Türk yöneticiler için yurtdışında çalışmak çok avantajlı. Kazakistan gibi birçok ülkede Türkiye’dekinin iki katı ücret ödüyoruz. İyi adamı yurtdışına çalışmaya götürmek için iyi ücret ödemezseniz olmaz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.