REKLAM KARARINI AJANS VERİYOR

Capital (Turkey) - - YÖNETİM -

oluştururken mi yoksa bir şirketin pazarlama departmanının içinde yeni bir departman mı olup olmamasına karar veremez.

Amerika’da marka oluşturucu PR çalışmalarında iyi iş çıkaran şirket sayısı parmakla gösterilecek kadar az. PR’dan genellikle markanın reklamlarını desteklemekte faydalanıyor. Biz bunun büyük bir hata olduğunu düşünüyoruz. Bizim fikrimize göre yeni çıkan her bir markanın sadece PR ile piyasaya sürülmesi gerekir. Ve PR, potansiyel müşterilerin zihninde konumlanıncaya kadar reklama başvurulmamalı.

Hala reklama en çok yatırım yapan şirketler daha mı çok akılda kalıyor?

com, geçen yıl reklama 1.233 milyon dolar harcayarak Amerika’nın en büyük 33’üncü reklamvereni haline geldi. Artık Amazon.com’un yaptığını kopyalayan şirket sayısı giderek artıyor. Kendi markasını oluşturmak için önce PR’a bel bağlayan yeni bir kategori (örneğin internet siteleri) ortaya çıkar. PR düşüşe geçtiğinde tekrar reklama dönerler.

Ajansların ne yapmaları gerektiği ve gelecekte neler yapacakları birbirinden farklı şeyler. Ajansların çoğu bugün reklam taktiklerine odaklanıyor ve reklam stratejisinin ne olacağına müşterilerinin karar vermesine izin vermiyor. Bir başka ifadeyle “neyin” reklamının yapılacağına müşteriler karar vermiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.