AÇIKHAVA HALA ÇOK ETKİLİ

Capital (Turkey) - - YÖNETİM -

en önemli trendin, sosyal medyaya yapılan harcamalardaki kademeli düşüş olacağına inanıyoruz. Bugüne kadar sosyal medyanın en büyük kullanıcıları lider markalardı. Ancak gelen son satış rakamları, pazarlama programlarının pek de işe yaramadıklarını gösteriyor. 30 Haziran tarihinde biten yıl itibariyle piyasa araştırma şirketi Catalina takip ettiği genel satışların yüzde 6 oranında artmasına rağmen top 100 markanın satışlarının toplamının yüzde 1 oranında azaldığını hesaplamış.

Genellikle lider markaların kendi pazar paylarını kademeli olarak artırdığını gördüğümüzden son dönemde tam zıddının gerçekleştiğini görmek oldukça şaşırtıcı. Bize göre bunun nedeni, en büyük reklamverenlerin geleneksel reklamlardaki bütçelerini kısmaları ve paralarını sosyal medyaya kaydırmalarıdır. Biz onların gelecekte sosyal medyaya ayıracakları bütçe oranında kesintiye gideceklerine inanıyoruz. Reklamcıların gelecek günlerde bir sosyal medya programı başlatmadan önce oldukça güçlü bir geleneksel reklam programına ihtiyaçları olacak.

Sosyal medya aslında geleneksel bir reklam programının güçlendirilmesinde işe yarar ancak tek başına kullanıldığında etkisi bir hayli sınırlı kalır.

Şirketler açısından açıkhava reklamcılığı ne kadar önemli? Ve hala etkili mi?

reklam panoları açık hava reklamcılığının etkisini büyük ölçüde arttırır. Kağıttan yapılma reklam panolarına kıyasla onların hem hazırlanması çok daha ucuza mal olur hem de çok daha büyük bir etki yaratır. Örneğin perakende indirim mağazaları açıkhava reklamlarını çok etkin bir şekilde kullanabiliyor. Doğru ürünün reklamının doğru mesajla birlikte yapılması şartıyla elbette halen etkililer.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.