“1 YIL MENTORLUK DESTEĞİ VERİYORUZ”

Capital (Turkey) - - GLOBAL ŞİRKET - Önü doğ plan düş mill girm dem kap

Hızla büyüyen Türk hazır giyim markası LC Waikiki, bugün 27 ülkede 566 mağazaya sahip. Şirketin İK politikaları gereğince birçok departmanda ve yönetim kurulunda farklı kültür ve uyruklardan çalışanlar mevcut. LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük, şirketin çatısı altında 40 farklı milletten çalışanlarının bulunduğunu söylüyor. Farklı kültürleri yönetirken zorlanmamak adına da birtakım çalışmalar yaptıklarını anlatıyor. Bu çalışmaların başında global düşünüp yerel hareket etmek geliyor. Zorlukları aşmak adına yurtdışına gidecek yönetici

FİZİBİLİTE YAPIYORUZ

2015 Ekim ayı itibarıyla 26 ülkede faaliyet gösteriyoruz. Önümüzdeki yıllarda stratejik planlarımız doğrultusunda bu sayının daha da artması planlanıyor. Türkiye dahil tüm ülkeleri düşündüğümüzde 30’un üzerinde farklı milletten çalışana sahibiz. Farklı bir ülkeye girmeden önce o ülkenin sosyal, ekonomik, demografik yapısını ve kültürünü de kapsayan bir fizibilite çalışması yapıyoruz.

İŞİN EN ZOR KISMI

Şirket satın almaları duru durumunda sağlıklı bir birleşme ve ortak şirke şirket kültürü oluşturmak bizim için işin en zorz kısmı. Fakat bunu da uzun soluklu bir entegrasyone ve iletişim planıyla lokal çalı çalışanların da desteğini alarak adım adım hay hayata geçirmeye çalışıyoruz. kadrolarını genel bir oryantasyondan geçirdiklerini ifade eden Küçük, “Hem Türkiye’deki hem yurtdışındaki yöneticilerimiz için faaliyette bulunduğumuz ülkelerin kültürlerini, gelenek ve göreneklerini öğrenmeleri konusunda oryantasyon eğitimleri düzenliyoruz. Yöneticilerimizin o ülkenin dilini öğrenmeleri konusunda destek veriyoruz. Onların maddi ve manevi şartlarını iyileştirerek ilerliyoruz” diyor.

Küçük, yurtdışı yatırımlarını gerçekleştirirken de o ülkelerin kültürleriyle yakından ilgileniyor. Yerel dokularını, kültürlerini, geleneklerini ve inançlarını yakinen öğrenmeye çalıştıklarını ifade ediyor. Yurtdışındaki uyum stratejilerini şöyle anlatıyor:

“Türkiye’de uygulamakta olduğumuz çalışmaları yurtdışındaki ülkelere de aktarmaya çalışıyoruz. LC Waikiki olarak global bir hizmet politikamız var. Dünyanın herhangi bir yerinde açtığımız mağazalarda, Türkiye’deki müşterilerimize yaşattığımız deneyimi yaşatmayı hedefliyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz 3’üncü dünya ülkelerinde ister istemez pek çok zorluk yaşayabiliyoruz. Sabırla tüm zorlukların üstesinden gelmeye çalışıyoruz.”

ÖZEL EĞİTİMLER

Kültürel zorlukları aşmak için hem merkezimizdeki çalışanlarımıza hem görevlendirdiğimiz expat’larımıza öncelikle yerel kültürü anlamalarına yönelik kültürlerarası ve ülkeye özel eğitimler veriyoruz. Bu sayede kültürel adaptasyonlarını sağlamaya çalışıyoruz. Ayrıca expat olarak atanan yöneticilerimizin lokal kültür ve dinamiklerine adaptasyonunu artırmak amacıyla bir mentorluk programımız da bulunuyor.

MENTOR HAVUZU

Global mentor havuzumuz var. Expat olarak atanan yöneticilerimize, atanmış olduğu ülkeyle ilgili orada çalışmış yöneticilerimiz bilgi aktarıyor. Karşılaşabilecekleri zorlukları ve onlarla nasıl mücadele edip nasıl daha başarılı olabilecekleriyle ilgili olarak 1 yıllık sürede düzenli görüşmelerle mentorluk desteği veriliyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.