Kozmik bir gizem

BRSS uluslararası uzay istasyonundaki astronotlar günümüzdeki temel sorulara cevap bulmanın peşinde. Bu arayışlarında dünyadaki uluslararası bir araştırmacılar ağı yardımcı oluyor.

Capital (Turkey) - - COP21 KONFERANSI TREND -

luslararası Sınırsız Araştırmalar Uzay İstasyonu’nun (BRSS) bilgisayar günlüğünde, İstasyon Amiri Desmond Blacc’ın notları:

“Bugün bir ziyaretçimiz var, dünyaca meşhur mikrobiyolog Prof. Alexander Miller. Aramıza az evvel Rusya’nın ‘bilim şehri’ Skolvo’dan bir hologram aracılığıyla katıldı. Ancak halen ses bağlantısının kurulmasını bekliyoruz. Profesör Miller’ın da bizim yeni bir araştırma çağının eşiğinde olduğumuzu onaylayacağından eminiz. Neden böyle düşündüğümüzü biraz daha açmak isterim. Uzay aracımız ‘Scienceflight’, Mars ile Jüpiter arasındaki asteroid kuşağı boyunca uçmak için ayrıldıktan sonra üç ay önce ilk defa BRSS’ye geri döndü. O zaman heyecan verici bir keşifte bulunduk. Bu aracın dış yüzeyinde yapışık olanlar, içinde mikroorganizma bileşenleri de barındıran toz parçacıklarıydı. Acaba dünya dışında yaşamın izlerini bulmuş olabilir miydik? Bu numuneyi acilen ‘Microcosm’ araştırma modülümüze gönderdik ve bu çarpıcı gelişme hakkında dünya çapındaki araştırma topluluğumuzu bilgilendirdik. Bu arada ihtiyatlı davranmak için olası iş fırsatlarını mümkün olduğunca çabuk güvence altına almak amacıyla dünya çapındaki patent bürosuna bilgi vermeyi de ihmal etmedik.

10 yıl öncesinde imkansız olan bir güvenlik önlemi aracılığıyla aracımızın gövdesi kendi etrafında dönerek bizim kas ve kemik yapımıza zarar gelmesini engellemek için suni bir yerçekimi gücü yaratırken biz ‘Microcosm’un içinde sıfır yerçekimi koşulları altında araştırmamızı yürütebiliyoruz. Ancak araştırma modülümüze geri dönersek: Çinli ortaklarımız ondan biyomedikal araştırmalar yapmakta faydalanıyor. Yeni bir araştırma çağı ABD ve Avrupa üniversitelerindeki bilim insanlarından oluşan bir araştırma ağıyla birlikte Çinli ortaklarımız geçtiğimiz

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.