“BÜYÜK PROJELERİN ETKİSİYLE PAYIMIZ ARTTI”

Capital (Turkey) - - BANKACILIK -

Orta ölçekli bankalarda da büyük bankalara benzer bir tablo mevcut. DenizBank, bu veride KOBİ ve tarım bankacılığındaki büyümesinin meyveleri topluyor. DenizBank’ın konsolide olmayan finansal tablolarında ilk büyük 100 nakdi kredinin toplamda payı, 2014 sonunda yüzde 17 olarak gerçekleşiyor. 2010 sonunda ise bu oran yüzde 25’ti. DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş, “2015 yılında tarım sektöründeki kredi hacmimiz

STRATEJİMİZİN SONUCU

Bugün itibariyle ilk 100 nakdi kredinin bankamız toplam kredi büyüklüğündeki payı yüzde 14. 2010 yılında ilk 100 nakdi kredimizin toplamdaki payı yüzde 10’a geliyordu. Kredi kartı portföyü hariç olarak baktığımızda ise bu oran, yüzde 15 olarak gerçekleşiyordu. Bankamızda geçtiğimiz 5 yıl içinde başta özelleştirme, altyapı ve PPP projeleri olmak üzere önemli ve büyük montanlı projeler hayata geçtiğinden büyük çaplı kredilerin, kredi kartı portföyünü dahil etmediğimiz durumda, toplam kredi portföyümüzdeki payı artış gösterdi. Ayrıca Finansbank’ın bilançosundaki perakende ağırlığının tüzel müşterilere yönlendirilmesi stratejisine paralel olarak da bu oranda artış kaydettik. ilk defa 5 milyar TL’nin üzerine çıkarak yüzde 40’ın üstünde bir büyümeyle 5,4 milyar TL’ye ulaştı. DenizBank olarak tarım sektöründeki payımız yüzde 9 seviyesini aştı, özel bankalar arasında ise yüzde 30 payla lideriz” diyerek odaklarını açıklıyor.

Aktif büyüklük küçüldüğünde bankaların kredi portföyleri de paralel olarak küçüldüğünden risk konsantrasyonu yukarı seviyelere çıkıyor. Örneğin Odeabank Kurumsal Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Avcı, bugün ilk 100 kredinin toplam krediler içindeki payının yüzde 37,5 olduğunu açıklıyor. Avcı, “2013’te ilk yılımız olmasının etkisiyle bu pay yüzde 40,5 ile bugünkü seviyenin biraz üzerindeydi” diyor.

Fibabanka Genel Müdürü Bekir Dildar da Fibabanka’da ilk 100 kredinin toplam kredi portföyü içindeki payının son 5 yılda yüzde 49’dan yüzde 46’ya geri-

İLERİDE PAY YÜKSELEBİLİR

Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin 2023 hedefleri kapsamında büyüyen enerji ve altyapı projelerinin finansman işlemlerinde önemli bir paya sahip olmaya devam edeceğini düşünüyorum. Buna ek olarak Sağlık Bakanlığı’nın hızla ilerleyen PPP programı kapsamında da büyük montanlı işlemler gerçekleşecek. Finansbank olarak bu tip projelerde daha büyük katılım tutarlarıyla yer almayı hedefliyoruz. Dolayısıyla ilk 100 nakdi kredinin toplam kredilerde payının bankamızda önümüzdeki 5 yılda bu doğrultuda artmasını bekliyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.