“SEKTÖRÜ BÜYÜTECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

tarak devamını bekliyoruz. Finansal olarak 2015 yılını 40 milyar TL aktif büyüklükle kapatmayı planlıyoruz. 28 milyar TL kredi hacmine ulaşacağız. 2015’i, mevduatta yüzde 16 ve kredilerde yüzde 15 büyümeyle kapatacağız. 2015 yılının

GAYRİMENKUL FONLARI

Katılım bankaları için sukuk önemli bir ürün oldu. Son 2 yılda 1 milyar TL’ye yakın sukuk ihracı yaptık. Önümüzdeki dönemde de gündemimizde gayrimenkul yatırım fonları ve bunlara yönelik yeni SPK düzenlemeleri var. İnşaatın bir dönem daha lokomotif sektör olma özelliğini sürdüreceğini düşünüyoruz. Yurtiçi ve yurtdışı müşterilerimiz bu alanla ilgileniyor. Özellikle bu alana yatırım yapmak isteyen fon sahipleri için de SPK düzenlemelerinin potansiyel oluşturduğunu düşünüyorum. Yeni uygulamaları hem fon kaynağı hem kredi aracı olarak nasıl değerlendirebiliriz diye çalışmalar yapıyoruz. 2016’da burada yeni ürün görebiliriz.

PAYIMIZ ARTACAK

Yine 2016’da katılım bankacılığının özel finansman türü olan kâr zarar ortaklıkları konusunda yeni gelişmeler olacağını düşünüyoruz. Kâr zarar ortaklıklarının daha yaygınlaşması anlamında bir potansiyel var. Şu anda mevzuatla ilgili birtakım düzenleme çalışmaları yapılıyor. Bu konuda kamunun da desteğini görüyoruz. Bu finansman türüyle önümüzdeki dönemde katılım bankacılığının payının artmasını ve sektörü büyütmesini hedefliyoruz.

HEDEF YÜZDE 15

Önceki Başbakan Yardımcımız Ali Babacan’ın da değindiği gibi kamu oyuncularıyla sektörün büyümesini bekliyoruz. Hedef, katılım bankacılığının sektörden aldığı yüzde 5’lik payı, 2025’te yüzde 15’e çıkarmak. Kamu katılım bankalarının gelmesiyle piyasanın daha hareketleneceğini ve özellikle katılım bankacılığının Türkiye genelinde bilinirliğine, tanınırlığına olumlu katkı olacağını düşünüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.