“EN ÖNEMLİ KONUMUZ SERMAYE”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

OLUMLU BEKLENTİ

2015, yurtiçi ve yurtdışı siyasi, ekonomik dalgalanmalarla oldukça zor bir yıldı. 2016’da bu zorlukların bankaların aktif kalitesi üzerinde yansımaları olacak, sektörün aktif kalitesine yoğunlaşması gerekecek. Diğer tarafta siyasi istikrarı sağlamış ve ekonomiye odaklanılan Türkiye’de büyüme daha rahat olacak. Tabii konjonktürle konumuz gereği bugünkü gibi başka riskler yaşanabiliyor. Ama siyasi riskler önemliydi, atlatıldı. Mevcut ortamın bankacılığa olumlu yansımasını bekliyoruz. Sektörde 2016’da agresif bir büyüme tahmin etmiyorum. Büyüme, yüzde 15-16 olur. Yurtdışı piyasalarda da FED’in de küçük faiz artışlarıyla gideceğini öngörüyorum. Bu artışları piyasalar zaten satın aldı dolayısıyla büyük bir dalgalanma yaşanacağını düşünmüyorum.

GÜNDEMDE NE VAR?

Büyüme ister istemez sermaye yeterlilik konusunu gündeme getiriyor. Sektörün 2016’da en önemli konularından biri bu olacak. Büyüme iştahına paralel sermaye yeterlilik şartlarının sağlanması gerekiyor. Bu konuda bankalar tarafından birtakım talepler var, BDDK konuyla ilgileniyor. Gittikçe oto finansman yoluyla kârlılıkla büyümek zorlaşıyor. Belli bir büyüklükten sonra o büyüklüğü finanse edecek sermaye koymak da kolay değil, yüksek rakamlar gerekiyor. Dolayısıyla sermaye yeterliliği, sermaye ihtiyacı ve aktif kalitesi önümüzdeki dönemde sektörün en önemli konuları olacak. anlamda bankacılık sektörü geçen yılın kârlılığını ancak yakalayabilecek.

Biz banka olarak 2016’da kârlılığı katlamayı planlıyoruz. 2015’ten çok daha iyi bir yıl olacak. Hedefimiz her zaman özsermaye kârlılığımızın yüzde 10’un altına düşmemesi, sektör ortalamalarına paralel gitmek istiyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.