“Y KUŞAĞI, GİRİŞİMCİLİĞİN

Capital (Turkey) - - RICHARD BRANSON - Joe Bryant şu aralar İngiliz hükümetiyle, kendi sınırlarının ötesine bakan ve dünyanın dört bir yanına erişmeyi hedefleyen yeni kurulmuş teknoloji şirketlerini teşvik etmeyi amaçlayan “Aslolan İhracattır” girişiminde birlikte çalışıyorum. Global ihtirasl

Dünyamız her geçen gün daha girişimci mi oluyor? Bana mı öyleymiş gibi geliyor? Yeni bir iş kurmanın maliyetini azaltan ve bu süreci demokratikleştiren teknoloji, anlaşılan bu yeni dalganın da asıl itici gücü. Girişimcilik sadece zenginlerin ve fonlara kolaylıkla erişebilenlerin izleyebileceği bir yol olmaktan çıktı.

Gelin size ne demek istediğimi anlatayım: Diyelim ki el yapımı ayakkabı üretmek ve sonra onları mağazanızda satmak istiyorsunuz. Böylesi bir girişime kalkışmanın bugünkü maliyeti 50 yıl öncesine kıyasla çok daha düşük. Ayakkabılarınızı satabilmek için büyük vitrinli geniş bir mağaza kiralamanıza hiç gerek yok, zira çevrimiçinden ücretsiz olarak istediğiniz boyutta vitrine sahip bir mağaza açabilirsiniz.

Dünyanın dört bir yanından tedarikçilerle

CEVAP:iletişime geçeceğiniz için muhtemelen hammaddelere bütçenizi aşan rakamlarda harcamalar yapacaksınız. Ancak burada da çekeceğiniz kredi için fahiş faiz oranları ödemek zorunda kalmayacaksınız çünkü çeşitli kitlesel-fonlama sitelerinden para toplayabilirsiniz. (Veya devlet teşvikleri ya da diğer düzenlemelerden: Virgin StartUp bugüne kadar iki yıldan biraz uzunca bir süre boyunca İngiltere’de 800’den fazla yeni kurulmuş şirketin İngiliz devletinden kredi almasına yardımcı olarak onlara 8 milyon sterlinden fazla yani neredeyse 12 milyon dolar tutarında fon sağlanmasına aracılık etti.) Nitekim reklama da para harcamak zorunda değilsiniz, çünkü sosyal medya üzerinde markanıza ücretsiz bir şekilde dikkat çekmeniz mümkün.

Sonuncu faktör olan sosyal medyanın sizin yeni girişimcilik ruhunuzda çok önemli bir yeri vardır. Facebook’tan Twitter’a ve Pinterest’e kadar platformların markaların yaratılma ve pazarlanma süreçlerine adamakıllı etkisi olur.

Bizim Virgin markasını piyasaya sürmek için bel bağladığımız pazarlama taktiği de buna çok benziyordu. Akıl hocam Sir Freddie Laker, bana kuruluş

aşamalarımızda şirketin yüzü

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.