YAŞAMSAL OLDUĞUNU DÜŞÜNÜYOR”

Capital (Turkey) - - RICHARD BRANSON - Gel şimdi öncelikle senin işinin temellerine odaklanalım. Ben sana kendi ürünün ve neden ihracat yapmak istediğin üzerinde uzun uzadıya ve etraflıca düşünmeni tavsiye ediyorum. Senin de dikkat çektiğin üzere Kore’nin ihracatı büyük bir hızla artıyor, anca

olmamı tavsiye etmişti. Bu müthiş bir tavsiyeydi! Ekibimiz benim sergilemem için özel maceralar ve akrobatik gösteriler planlamıştı ve benim bu şekilde haber manşetlerine konu olup ücretsiz reklamımızı yapmamı tasarlamıştı. Bu yöntem Virgin’e müşterilerimizle ilişki kurmanın en kolay yollarından biri olan insani boyutu kazandırmıştı.

Kişisel bir marka yaratmak asla bugünkü kadar kolay olmamıştı. Peki bu, Instagram’da kendisine kişisel bir marka yaratan herkesin girişimci olduğu anlamına mı gelir? Pek sayılmaz. Bu durum girişimci düşünme tarzının oldukça geniş bir endüstriler yelpazesine uygulanmakta olduğunun bir göstergesi. Ve bu yüzden de girişimciler ve girişimcilik artık çok daha iyi bir şekilde algılanıyor, yani eski aşağılayıcı bakış açısı kayboldu.

Her ne kadar bugün herkes girişimci olmak istemiyorsa da global iş piyasasında artık önemli bir güç haline gelen ‘y kuşağı’nın girişimciliğin nimetlerinden bir şekilde faydalanmanın özlemini çektiği çok net.

Benim de üyesi olduğum bir şirket liderleri grubu olan B Takımı, bundan yaklaşık bir yıl önce arkasında itici güç olarak başlıca ‘y kuşağı’nın olduğu istihdama yönelik tavırlardaki değişimi detaylandıran bir rapor olan “Çalışmanın Yeni Yolları”nı yayınlamıştı.

Araştırmamız özetle bu kuşağın emeklilik ve uzun vadede iş güvenliği gibi geleneksel avantajlar yerine iş seyahatlerine çıkmak, sosyal medyada açıkça konuşabilme özgürlüğüne sahip olmak, uzaktan ve esnek çalışma saatleriyle çalışmak ve insanların yaşamlarına olumlu etki yapacak işlere bulaşmak gibi fırsatlara değer verme eğiliminde olduklarını ortaya çıkarmıştı. Bu gibi çalışanlar için artık yüksek ücretler bile onların karar vermeleri üzerinde belirleyici bir faktör olamıyor.

Bu raporda ayrıca ankete katılan 21-24 yaş grubundakilerin yüzde 92’sinin yeni ekonomi ve iş piyasası açısından girişimciliğin yaşamsal olduğuna inandıkları da bulunmuştur. Oysa ben 21 yaşında bir girişimciyken akranlarım arasındaki genel bakış açısı kesinlikle bunun yanından bile geçmiyordu! Tavırlardaki bu değişimi görmek çok harika.

Her ne kadar hepimiz girişimci olmasak da toplumumuzun daha girişimci olacağı kesin. Daha fazla sayıda istihdam yaratıcıya, daha fazla sayıda sorun çözücüye ve şirket içi girişimciye sahip olmak hepimiz açısından olsa olsa sadece çok daha iyi bir şey olabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.