2015’İ YÜZDE 8,8 ENFLASYONLA KAPATTIK

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

açıklanması ve bu hedeflere ulaşmak için merkez bankasının politika araçlarını kullanması olarak tanımlanıyor. nflasyonda 2015 yılını da hedefin çok üzerinde kapattık. Tüketici Fiyatları Endeksi’ndeki (TÜFE) yıllık enflasyon aralık ayında yüzde 8,8 oldu. Bu oran yüzde 5’lik hedefi 3,8 puan aşıyor. Yani hedefin etrafındaki 2’şer puanlık belirsizlik aralığı da yine aşılmış bulunuyor.

2015’te enflasyon sadece hedefin değil, Merkez Bankası’nın tahminlerinin de çok üzerinde çıktı. 2015’e girilirken Merkez Bankası’nın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 6,1’di. Üstelik bu tahmin ocak ayında yüzde 5,5’e indirilmişti. Yıl sonu enflasyon tahmini nisan ayında yüzde 6,8’e, temmuz ayında yüzde 6,9’a ve ekim ayında yüzde 7,9’a çıkarıldı. Bu tahminlerden sonuncusu bile tutmadı.

Oysa yılın ikinci yarısında olumsuza dönecek olan “baz etkisi” nedeniyle 2015’in yüzde 8-9’luk bir enflasyonla kapanma ihtimalinin Örtük hedeflemede her şey yolunda gitmiş ve enflasyon dört yıl üst üste hedefin altında kalmıştı. Bunun verdiği güvenle başlatılan açık enflasyon yüksek olduğu daha yılın başından belliydi. Hatırlarsanız mart ayında bu sayfalardaki “Enflasyonun Yol Haritası” başlıklı yazımızda bunu belirtmiştik. Olumsuz baz etkisi yanında döviz kurlarındaki tırmanış da daha o zamandan enflasyonu tehdit ediyordu. Gerçekleşme büyük ölçüde beklediğimiz gibi oldu.

2016’nın enflasyon hedefi yine yüzde 5 düzeyinde. Merkez Bankası’nın geçen ekim ayında yaptığı 2016 sonu enflasyon tahmini ise yüzde 6,5’ti. Yalnız ocak ayında yenilenen Orta Vadeli Program’da (OVP) 2016 yıl sonu enflasyon tahmininin yüzde 6,5’ten yüzde 7,5’e çıkarıldığını gördük. Dergimiz baskıdayken 2016’nın ilk Enflasyon Raporu yayınlanacak. Muhtemelen bu raporda enflasyon tahmini yükseltilecek. Bizim hesaplarımız, şu anda 2016 için yine yüzde 8-9 arasında bir enflasyona işaret ediyor. Ekonomik kamuoyundaki yıl sonu enflasyon beklentisi de şu anda yüzde 8-8,5 arasında bulunuyor.

Petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüş bu yıl da enflasyonu olumlu etkileyebilir. Ancak asgari ücretteki yüzde 30’luk artış ve döviz kurlarında yükselişin devam etmesi enflasyona olumsuz yansıyacağa benziyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.