DIŞ TİCARETTE GERİLEME VAR

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

yer alıyor. Merkez Bankası son beş yılda fiyat istikrarından çok finansal istikrara odaklandı desek yanlış olmaz. Bu dönemde ekonomideki büyümenin çok aşağılara düşmemesi için de çaba harcandı. Bu yüzden enflasyon feda edildi. İşin kötü tarafı, merkez bankaları bu konularda çok muktedir olmadıkları için, bu arada finansal istikrar ve ekonomik büyüme ümrük ve Ticaret Bakanlığı’nın (GTB) verilerine göre, 2015 yılında 143,9 milyar dolarlık ihracat ve 207,1 milyar dolarlık ithalat yaptık. 2015’te hem ihracat hem de ithalat önceki yıla göre gerileme gösterdi. İhracattaki düşüş yüzde 8,6 olurken, ithalattaki düşüş ise yüzde 14,5’i buldu. İthalattaki gerileme daha fazla olduğu için 2015’te dış ticaret açığında da gerileme yaşandı. Dış ticaret açığı yüzde 25,5’lik düşüşle 63,1 milyar dolara indi.

2015’te dış ticarette yaşanan düşüşte fiyat hareketlerinin önemli rolü var. Petrol ve emtia fiyatlarındaki düşüş, özellikle ithalat faturasına olumlu yansıdı. Ancak fiyat hareketleri dışarıda bırakıldığında yani reel dış ticarete bakıldığında da pek fazla yükseliş görünmüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verileri, ocak-kasım döneminde önceki yıla göre ihracat miktar endeksinin sadece yüzde 1,5, ithalat miktar endeksinin de yüzde 1,4 arttığını gösteriyor. Avrupa’da bir türlü canlanma yaşanamaması, Rusya’daki resesyon ve komşu ülkelerdeki çatışmalar, 2015’te ihracatı olumsuz etkiledi. Türkiye ekonomisindeki yavaş büyüme de ithalatın reel olarak yerinde saymasına yol açtı.

Dış ticaret açığında yaşanan düşüş, cari işlemler dengesine olumlu yansıyor. 2014’ün sonunda 46,5 milyar dolar olan yıllık cari açık kasım ayında 34,7 milyar dolara kadar indi. 2015’in 33 milyar dolar civarında bir cari açıkla kapanmış olması mümkün görünüyor. 2015’te cari açığın milli gelire oranı da yüzde 5’in altında çıkacağa benziyor. Ancak dış ticaret verileri ekonomideki büyüme açısından pek iyi sinyal vermiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.