YATIRIMDA HIZ KESMEDİ, DÜNYA LİGİNDE YÜKSELDİ

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Kastamonu Entegre, ağaç ürünleri sektörünün en güçlü oyuncularından biri. Bugün 5 ülkede, 10 farklı lokasyonda, 13 ayrı üretim tesisiyle faaliyet gösteren şirket, sektörünün yurtdışında yatırım yapan ilk ve tek kuruluşu. Son 3 yılda ağırlıklı olarak Rusya ve Romanya’da yatırım yapan Kastamonu Entegre, Rusya’da 400 milyon dolar yatırım bedeli olan 2 MDF tesisinden ikincisini bu yılın mart ayında üretime geçiriyor. Böylece Rusya’nın en büyük MDF üreticisi konumuna geleceklerini belirten Kastamonu Entegre’nin CEO’su Haluk Yıldız, MDF ürününde de ülkedeki pazar paylarının yüzde 30’a ulaşacağını söylüyor.

Kastamonu Entegre, Rusya’daki üçüncü yatırımı için de geçtiğimiz yıl düğmeye bastı. Moskova yakınlarında 200 milyon dolarlık yatırımla yılda 900 bin metreküp kapasiteli dünyanın en büyük yonga levha üretim tesisinin temelini atan şirket, burada da 2017 yılı sonrasında montaja başlamayı planlıyor.

Şirket yurtdışındaki atılımlarıyla dünya sıralamasında da önemli bir yer edinmiş durumda. Ulaştıkları kapasiteyle dünya ve Avrupa liginde geldikleri noktayı Yıldız, şöyle açıklıyor: “MDF ve yonga levha üretim kapasitesinde dünyada dördüncü Avrupa’da üçüncü, MDF üretim kapasitesinde dünyada dördüncü Avrupa’da ikinci, kapı paneli üretim kapasitesinde dünyada üçüncü, Avrupa’da ikinci sıradayız.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.