BRISA’NIN BÜYÜK DÖNÜŞÜMÜ

Capital (Turkey) - - INSANLAR -

Yiğit Gürçay, çalışma hayatına Unilever’in pazarlama departmanından başladı. Hızlı tüketim ürünlerinin ardından ilaç sektörüne adım attı. Uzun yıllar Roche, Bayer ve GlaxoSmithKline şirketlerinde üst düzey yöneticilik yaptı. 2015 yılının Eylül ayında da Brisa’nın genel müdürlüğünü üstlendi. Brisa’yı bugün geldiği noktadan çok daha ilerilere taşımak için çalışmalara başladıklarını belirten Gürçay, “Genel müdürlüğüm döneminde, Brisa markalarının Türkiye’deki faaliyetlerini güçlendirmekle birlikte global yolculuğunda emin adımlarla ilerlemeye odaklanacağız” diyor.

Gürçay’ın önemli hedeflerinden biri de Brisa’yı sanayi şirketinden bir inovasyon şirketine dönüştürmek. Bu yolda yatırımlarını sürdürdüklerini belirtiyor ve neler yaptıklarını da şöyle paylaşıyor: “Rekabette farklılaşmak için yeniliklerin öncüsü olmak zorundayız. Yolculuğun geleceğini tasarlama vizyonumuz doğrultusunda, üretim odaklı bir sanayi şirketinden müşteri ve hizmet odaklı bir inovasyon şirketine dönüşüyoruz. Global trendleri takip ediyor ve müşteri iç görüsüne büyük önem veriyoruz. Tüketicilere yönelik olarak Bridgestone Box, lastik.com.tr, OtoPratik, Lastik Oteli gibi hizmetlerimizle, ticari araç kullanıcılarına yönelik ise Profleet, Mobilfix, ProPratik, ProBox, Aspects hizmetlerimizle farklı platformlardan da en hızlı ve kolay yoldan hizmet vererek rekabet gücümüzü artırıyoruz.”

Türkiye pazarına 1974 yılında Lassa markasıyla giren Brisa, bugüne kadar 920 milyon dolarlık yatırıma imza atmış durumda. Bu yatırımın yaklaşık 290 milyon dolarının son 5 yılda İzmit üretim tesisinde hayata geçtiğini belirten Gürçay, halihazırda devam eden yatırımlarıyla ilgili de şöyle konuşuyor: “2014 yılında 300 milyon dolarlık başlangıç yatırımıyla çalışmalarına başladığımız ve 2018’de devreye almayı hedeflediğimiz Aksaray fabrikamız var. Bu fabrikada binek ve hafif ticari araçlar için üretim yapacağız. Yeni tesisimizle İzmit’teki üretim kapasitesine ek olarak yıllık 4,2 milyon adet bir kapasite eklemeyi ve toplam üretim kapasitemizi yüzde 30 artırmayı hedefliyoruz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.